Ish prokurorja e Hagës, Carla del Ponte: Erdogan duhet të akuzohet për krime lufte në Siri

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan duhet të hetohet dhe të akuzohet për krime lufte lidhur me sulmet ushtarake të vendit të tij në Siri, tha ish-prokurorja dhe hetuesja e SHBA-ve Carla del Ponte.


Del Ponte, ish anëtare e Komisionit të SHBA-ve për Hetimin e Sirisë, tha se ndërhyrja e Turqisë ka thyer ligjin ndërkombëtar dhe ka rihapur konfliktin në Siri, transmeton Reuters, përcjell Reporteri.net

“Që Erdogan është në gjendje të pushtojë territorin sirian për të shkatërruar kurdët është e pabesueshme”, shtoi del Ponte.

“Një hetim duhet të hapet ndaj tij dhe ai duhet të akuzohet për krime lufte. Ai nuk duhet të lejohet të largohet i lirë,” i tha ajo gazetës zvicerane Schweiz am Wochenende në një intervistë.

Ankaraja ndaloi ofensivën e saj ushtarake javën e kaluar në një armëpushim të ndërmjetësuar nga SHBA-të. Erdogan atëherë negocioi një marrëveshje me presidentin rus Vladimir Putin, me anë të së cilit rojet kufitare siriane dhe policia ushtarake ruse filluan pastrimin e YPG-së brenda 30 km të kufirit siriano-turk, përcjell Reporteri.net

Nga e marta forcat ruse dhe turke do të fillojnë të patrullojnë në zonat ku trupat amerikane ishin vendosur me vite me radhë, bashkë me ish aleatët e tyre kurdë.

Aleatët e Turqisë në NATO, përfshirë dhe Shtetet e Bashkuara, kanë kritikuar inkuadrimin e saj ushtarak në Sirinë verilindore.

Del Ponte tha se kombet evropiane nuk janë të gatshëm të përballen me Turqinë për veprimet e saj pasi Erdogan kërcënoi të “hap portat” për refugjatët të shkojnë drejt Evropës.

Ajo hoqi dorë nga kjo detyrë në vitin 2017, sepse sipas saj mungesa e mbështetjes politike nga Këshilli i Sigurimit i SHBA e bëri punën të pamundur./Reporteri.net/