Trupat turke në territorin sirian, kurdët paralajmërojnë për “katastrofë njerëzore”

Trupat turke filluan të hyjnë në Siri të mërkurën në mëngjes në përgatitje të një sulmi në territorin kurd, transmeton Reporteri.net.


Një grup i vogël i forcave turke hyri në Siri në dy pika afër qyteteve siriane Tal Abyad dhe Ras al-Ayn në përgatitje të një sulmi më të gjerë,  tha një zyrtar turk për  Bloomberg.

Këto deklarata vijnë pasi tanket, kamionët dhe trupat turke u fotografuan në kufi gjatë natës.

Në anën tjetër komandantët e kurdëve paralajmëruan një “katastrofë njerëzore të afërt” nëse sulmet vazhdojnë.

“Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar dhe të gjitha vendeve … të cilët triumfuan së bashku mbi të ashtuquajturin Kalifati i ISIS-it që të marrin përgjegjësi dhe për të shmangin një katastrofë të mundshme njerëzore të afërt”, tha SDF e udhëhequr nga kurdët. /Reporteri.net