×
 • Extra
 • Tech&Auto

  Ky aeroport do përdorë teknologji biometrike për të bërë check-in më të shpejtë

  Reporteri
  30 Tetor 2023 | 19:44

  Të qëndrosh në radhë për të hipur në një fluturim është një përvojë jashtëzakonisht e lodhshme. Por një aeroport në Gjermani dëshiron të përshpejtojë ndjeshëm procesin për pasagjerët.

  Aeroporti i Frankfurtit thotë se do të fillojë të ofrojë shërbime biometrike të kontrollit për të gjithë udhëtarët në muajt e ardhshëm

  Aeroportishpreson të ulë kohën e radhës duke u bërë i pari në Evropë që hap check-in biometrik për të gjithë pasagjerët.

  Operatori i aeroportit Fraport tha se teknologjia e kursimit të kohës do të jetë e disponueshme për udhëtarët në të gjitha linjat ajrore që regjistrohen paraprakisht për të.

  Si funksionon check-in biometrik?

  Në vend që të qëndroni në radhë në një tavolinë për të kontrolluar ID-në dhe dokumentet, fytyra juaj bëhet karta e imbarkimit.

  Pasagjerët mund të regjistrohen në mënyrë të sigurt paraprakisht në pajisjen e tyre celulare përmes aplikacionit biometrik Star Alliance ose direkt në kioskën e kontrollit me pasaportat e tyre të aktivizuara biometrike. I gjithë procesi i regjistrimit zgjat vetëm disa sekonda.

  Më pas atyre do t’u skanohet fytyra teksa kalojnë pranë pikave të kontrollit në vend që të duhet të paraqesin dokumentet e tyre.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!