Dy tërmet dridhin Turqinë

Tashmë prej kohësh, goditjet e tërmeteve në Turqi janë shtuar ndjeshëm. Dy tërmete goditën qytezën Menderes të Izmirit, gjatë mesditës së sotme duke shkaktuar panik te banorët.


Mediat lokale raportojnë se tërmeti i parë ishte me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter i ndjekur disa minuta më pas nga një tjetër me magnitudë 4.3 të shkallës Rihter.

Për fat të mirë, tërmeti nuk ka shkaktuar dëme material apo të lënduar, megjithatë ka shkaktuar panik te banorët për shkak se në tetor të vitit të shkuar një tërmet në det shkaktoi 198 viktima në Turqi dhe dy të tjerë në Greqi.