Raketa ruse i merr jetën snajperes braziliane, kishte luftuar edhe kundër ISIS

Një snajpere braziliane është vrarë nga një sulm me raketa rus me raketa në Ukrainë vetëm 3 javë pasi ju bashkua luftës kundër ushtrisë së Vladimir Putin.

Thalito do Valle, 39 vjeçe, e cila ishte edhe modele, ka marrë pjesë në disa misione në botë, madje luftoi edhe kundër ISIS-it në Irak.

Ajo ndërroi jetë pasi raketa rusi goditi një bunker ku ajo po qëndronte në qytetin e Kharkivit. Bashkë me të mbeti i vdekur edhe Douglas Burigo, një tjetër ish-ushtar brazilian, i cili ishte kthyer në bunker për të nxjerrë 39-vjeçaren.

Thalito do Valle publikonte shpesh video nga misionet e saj kundër ISIS dhe kishte me mijëra shikime në kanalin e saj të Youtube./A2CNN