×
 • Lajme
 • Lajme / Reagimi

  Kurti pas votimit në Asamblenë Parlamentare: Miratim kumbues i rekordit të Kosovës për demokracinë dhe sundimin e ligjit

  Reporteri
  16 Prill 2024 | 20:13

  Asambleja Parlamentare ka votuar për, që Kosova të avancojë edhe më tej drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës,

  Pas kësaj ka reaguar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

  Kryeministri i Kosovës ka thënë se kjo është një ditë e madhe për Kosovën.

  Kosova kalon me sukses sfidën e parafundit drejt anëtarësimit në KiE

  “Një ditë e madhe për Kosovën, vota në favor të aplikimit tonë për t’u bashkuar me Këshillin e Evropës”.

  “Ky është një miratim kumbues i rekordit të shtetit tonë për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit, duke e sjellë Republikën e Kosovës një hap më afër anëtarësimit të plotë”, ka thënë Kurti.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!