“Mirupafshim dhe faleminderit Angela Merkel”, kancelarja largohet nga Shqipëria

Kancelarja gjermane Angela Merkel është larguar Shqipëria, pas vizitës së sotme.


Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet e përcjelljes së saj në Rinas.

Merkel i ka thënë se do të shihen sërish Lubjana të Sllovenisë, ndërsa Rama i ka uruar gjithë të mirat.

Kancelarja zgjodhi Tiranën për të dhënë ‘mesazhet e lamtumirës’ vetëm pak ditë nga mbajtja e zgjedhjeve të vendin e saj, pas të cilave ajo ka deklaruar largimin pas 16 vjetësh në krye të një prej shteteve më të rëndësishëm të BE-së.