×
 • Lajme
 • Lajme / Nisma e partisë "Junts"

  Nis diskutimi për njohjen e Kosovës në Parlamentin e Spanjës

  Reporteri
  25 Qershor 2024 | 17:43

  Parlamenti i Spanjës e ka nisur diskutimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

  Kjo çështje është pika e tretë e rendit të ditës të deputetëve spanjoll.

  Këtë nismë e mori grupi parlamentar i partisë katalunase “Junts” ku argumentohet se Kosova është “një shtet ligjor dhe demokratik me rreth 1.7 milion banorë”, i cili njihet si shtet i pavarur nga mbi 100 vende, duke përfshirë 22 anëtarë të BE-së.

  “Refuzimi i Spanjës për të njohur një shtet që përdori të drejtën e tij legjitime për vetëvendosje është një pengesë për politikën evropiane të përfshirjes së Ballkanit Perëndimor në BE dhe ky është një faktor destabilizimi i zonës në një kontekst të karakterizuar nga lufta në Ukrainë që kjo pjesë e Evropës po e përjeton me ankth të veçantë”, thonë nga “Junts” në memorandumin shpjegues.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!