×
 • Lajme
 • Lajme / PISA

  PDK-ja thërret konferencë për media të mërkurën, mësohet arsyeja

  Reporteri
  05 Dhjetor 2023 | 22:05

  Partia Demokratike e Kosovës ka njoftuar se do të mbajë konferencë për media të mërkurën, shkruan Reporteri.net.

  Sipas njoftimit, konferenca është thirrur për në orën 11:15, në zyrat e kësaj partie.

  Reporteri.net ka mësuar se thirrja e konferencës lidhet me rezultatet në testin PISA.

  Kosova është renditur ndër të fundit në tri testet e programit ndërkombëtar për vlerësimin e nxënësve, PISA.

  Ajo e ka zënë vendin e 74-të në matematikë – fushën kyçe në testim – dhe vendin e 76-të në lexim.

  Në të dyja fushat, Kosova ka pësuar rënie në performancë me 11 pikë më pak, në krahasim me testet e vitit 2018.

  Në shkencë, Kosova është renditur e 77-ta, me tetë pikë rënie.

  Testimet e PISA-s nuk lidhen me planprogramet mësimore të vendeve pjesëmarrëse, por me zbatimin e mësimeve në përditshmëri.

  “PISA 2022″, Kosova sërish gati në fund për lexim e shkencë

  Ministrja e Arsimit në Kosovë, Arbërie Nagavci, ka thënë se pandemia e koronavirusit ka ndikuar në këtë rezultat.

  “Rezultatet, të cilat janë bërë publike sot, kanë qenë të pritshme, duke pasur parasysh se në këtë cikël të testimit, që u organizua në pranverën e vitit 2022, kemi pasur një situatë menjëherë pas pandemisë”, ka thënë ajo në një konferencë për media.

  Kritika të shumta pati sidomos nga partitë opozitare./Reporteri.net

  Kosova në fund të tabelës në PISA, Krasniqi: Analfabetizmi qeveritar po prek shkollat tona

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!