Këta janë tre njerëzit më të pasur të botës

Bernard Arnault, personi më i pasur në Evropë, iu bashkua Jeff Bezos dhe Bill Gates në klubin më ekskluziv të të pasurve në botë, me një pasuri prej së paku 100 miliardë dollarësh.


Arnault, drejtuesi i LVMH, hyri në radhët e qindra miliardave, pasi krijuesi i mallrave luksoze u rrit 2.9% në një rekord prej 368.80 euro për aksion. Vlera e tij neto është rritur pothuajse 32 miliardë dollarë këtë vit.

Multimilionerët e Francës kanë shtuar pasurinë më të madhe në mesin e anëtarëve evropianë të rangimit të Bloomberg në vitin 2019, me Arnault, Francois Pinault dhe Francoise Bettencourt Meyers, trashëgimtare kozmetike të Kering SA, duke arritur më shumë se 40 miliardë dollarë mes tyre, transmeton ‘Scan’.

Ndërkohë, vëllezërit pas markës Chanel, Gerard dhe Alain Wertheimer, u rritën me 9.8 miliardë dollarë këtë javë, përcjell albinfo.ch.

Pasuria e Arnault prej 100.4 miliardë dollarë tani është më shumë se 3% e ekonomisë së Francës, duke nënvizuar hendekun e pasurisë në vendin e tij të lindjes, ku protestuesit kanë kërkuar këtë vit për më shumë përfitime të paguara nga të pasurit. Edhe mes tensioneve në rritje të tregtisë, oreksi i konsumatorëve kinezë për çantat Louis Vuitton dhe konjakun Hennessy ka forcuar rezultatet për LVMH, pronarin e Dom Perignon Champagne dhe Tag Heuer. Aksionet e kompanisë janë rritur 43% këtë vit, performuesi i tretë më i mirë në CAC 40 Index të Francës.

Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft Corp, ka dhuruar më shumë se 35 miliardë dollarë për Fondacionin Bill & Melinda Gates.

Ndërkohë, Bezos i Amazon.com Inc. pësoi rënien e tij neto me vlerë 40 miliardë dollarë më parë gjatë këtij viti, pasi kishte arritur një zgjidhje divorci me MacKenzie Bezos.