Letra emocionale e Ozilit pasi u la jashtë listës së Arsenalit për ndeshjet e Ligës Premier

Duket se karriera e Mesut Ozilit po shkon drejtë një përfundimi të parakohshëm.


Mesfushori gjerman është lënë jashtë listës së 25 lojtarëve të ftuar nga Arsenali për ndeshjet e Ligës Premier.

Me këtë listë, është konfirmuar se Ozil nuk ka të ardhme në Emirates dhe në janar pritet të largohet si lojtar i lirë.

Me një letër emocionale, lojtari më i paguar te The Gunners ka shpjeguar kohët e vështira që po kalon.

“Ky është një mesazh i vështirë për tifozët e Arsenalit para të cilëve kam luajtur për disa vite. Jam shumë i zhgënjyer me faktin që nuk jam regjistruar për ndeshjes e Ligës Premier”, fillon letra e gjermanit.

 

View this post on Instagram

 

This is a difficult message to write to the @Arsenal fans that I’ve played for over the past few years. I’m really deeply disappointed by the fact that I have not been registered for the @premierleague season for the time being. Upon signing my new contract in 2018, I pledged my loyalty and allegiance to the club that I love, Arsenal, and it saddens me that this has not been reciprocated. As I have just found out, loyalty is hard to come by nowadays. I’ve always tried to remain positive from week to week that there’s maybe a chance to get back in the squad soon again. That’s why I kept silent so far. Before the Coronavirus break I was really happy with the development under our new coach Mikel Arteta – we’ve been on a positive way and I would say my performances were on a really good level. But then things changed, again, and I was not longer allowed to play football for Arsenal. What else can I say? London still feels like home, I still have many good friends in this team, and I still feel a strong connection with the fans of this club. No matter what, I will keep fighting for my chance and not let my 8th season at Arsenal end like this. 🙏🏼🙏🏼 I can promise you that this hard decision won’t change anything in my mindset – I will continue to train as best as I can and wherever possible use my voice against inhumanity and for justice. #M1Ö #YaGunnersYa

A post shared by Mesut Özil (@m10_official) on

“Qëkur nënshkrova kontratën e re në vitin 2018, kam treguar lojalitetin dhe përkushtimin që e dashuroj Arsenalin, dhe është pikëlluese që nuk vlerësohet. Tashmë e kam kuptuar lojaliteti është vështirë të vlerësohet në këto ditë”.

“Gjithmonë kam tentuar të jem pozitiv javë pas jave dhe ndoshta të kisha mundësinë që të rikthehesha në skuadër. Kjo ishte përse kam qëndruar i heshtur. Para se të shpërthente coronavirusi, isha shumë i lumtur nën urdhrat e trajnerit Mikel Arteta – ishim në rrugë të mirë dhe paraqitjet ishin në nivel të mirë”.

“Por, gjërat kanë ndryshuar, përsëri dhe nuk po lejohem më të luajë për Arsenalin. Çfarë mund të them tjetër? Londra ende është si shtëpi. Ende kam shumë shokë dhe bashkëlojtarë të mirë dhe ndjejë lidhje të forta me tifozët. Nuk ka rëndësi çfarë, unë do të vazhdojë të luftojë për sezonin tim të tetë te Arsenali. Ju premtoj se ky vendim nuk do të ndryshojë asgjë në mendjen time – do të vazhdoj të stërvitem dhe do të ngris zërin kundër padrejtësive”, ka thënë Ozil.