Seria A bën thirrje: Mos rifilloni stërvitjet

Përhapja e shpejt e koronavirusit në Evrop, ka bërë që shumë klube të pezullojnë për disa ditë ndeshjet e tyre.


Së fundi, stafet mjekësore të skuadrave dhe Asociacioni i Lojtarëve italianë, kanë bërë thirrje që skuadrat të mos rifillojnë stërvitje, pasi situata është shumë e rëndë, shkruan Reporteri.net.

Nga një komunikat që sot e ka lëshuar stafi mjekësor i Seria A, thuhet se nëse është e nevojshme do të marrin masa.

“Duke pasu parasysh evoluimin serioz të infektimit me Covid-19 në gjithë botën, mjekët e Serie A shprehin shqetësimin e fortë rreth mbrojtjes së shëndetit të të punësuarëve të klubit dhe nuk mendojmë se stërvitjet duhet rifilluar së shpejti” thuhet në komunikatën.

“Kështuqë, unanimisht, mjekët këshillojnë që ne të mos nisim stërvitjet deri në pastrimin e situatës emergjence” thuhet tutje.