Djali 10 vjeç që nuk i ka mbetur askush në botë: Jeton i vetëm, punon fushën dhe refuzon të birësohet

Djali 10 vjep që i vdiqën të gjithë familjarët mbijeton i vetëm duke punuar fushën dhe duke u kujdesur vetë për gjërat e shtëpisë. Ndërsa shumica e fëmijëve të moshës së tij i kanë të gjitha, ky djalë i kalon ditët e tij duke punuar në fushat përreth shtëpisë së tij modeste në një fshat të largët.


Historia e djalit nga Vietnami rural që refuzon të birësohet pasi humbi të gjithë familjen e tij, duke jetuar vetëm dhe duke punuar në fushë tërë ditën, ka prekur zemrat e miliona njerëzve në të gjithë botën.

Ndërsa shumica e 10-vjeçarëve nuk kanë asgjë për t’u shqetësuar, por shkojnë në shkollë dhe shijojnë fëmijërinë e tyre, Dang Van Khuyen i kalon ditët e tij duke punuar në fushat që rrethojnë ditën e tij në një fshat të largët në Vietnam, raporton China Press, përcjell reporteri.net.

“Unë mbjell perime dhe kërkoj çdo gjë të ngrënshme që stomaku im mund ta përballoj”, u tha ai gazetarëve.

Jeta nuk ishte kurrë e lehtë për të. Ai e humbi nënën kur ishte shumë i ri dhe duhej të jetonte me gjyshen, ndërsa babai i tij u përpoq të gjente një punë në ndërtim.

Situata u përkeqësua në mënyrë dramatike pasi babai i tij vdiq në një aksident në punë dhe gjyshja u rimartua në një fshat tjetër. Ajo vdiq menjëherë pas kësaj, dhe në atë kohë ai mbeti pa asnjë mbështetje.

Djali ishte mbështetur në mbështetjen financiare të babait të tij, i cili dërgonte rregullisht para për ushqim, veshmbathje dhe pajisje të tjera, e gjyshja e tij gatuante. Tani që ata nuk janë më me të, ai duhet të bëjë gjithçka vetëm.

Ai kalon ditë dhe netë në një kasolle të braktisur, por ai nuk dëshiron që një familje tjetër ta birësojë.

Meqenëse gjyshërit e tij nuk dëshironin ta sillnin djalin për të jetuar me ta, zgjidhja e vetme ishte një jetimore ose birësim.

“Nuk dua ndonjë familje tjetër ose ndonjë birësim, mund të kujdesem për veten time”, thotë ai duke hedhur të gjitha opsionet e mundshme.

Dang Van Khuyen aktualisht është duke u mbështetur në bujarinë e fqinjëve të tij për ushqim siç është orizi, dhe ai rrit vetë bambu dhe perime.

“E vetmja gjë me të cilën nuk jam i qetë, është nata”, u tha ai gazetarëve.

Që kur mësuesi i djalit ndau historinë e tij, media vietnameze filloi të shkruante për të, me mbështetje që vinin nga e gjithë vendi. Disa kanë ofruar për ta adoptuar, të tjerët janë të gatshëm të dhurojnë furnizime …

Djali, megjithë përpjekjet e tij, kurrë nuk humbi një ditë në shkollë. Ai udhëton me biçikletë çdo mëngjes, ndjek klasët dhe më pas kthehet në shtëpi për të bërë punët e tij të përditshme. /reporteri.net