Kurti takon bujqit e Suharekës që u dëmtuan nga reshjet, ju premton mbështetje

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka vizituar fshatin Nëpërbisht të Komunës së Therandës, pas dëmeve të shkaktuara nga reshjet.


Me këtë rast kryeministri në detyrë, Albin Kurti u ka thënë bujqve të dëmtuar se do të bëjë të pamundurën që do tu del në ndihmë atyre.

“Duhet një evidentim dhe vlerësim që të jetë sa më i saktë korrigjimi që dubet bërë. Ne si qeveri jemi të përkushtuar atë që prodhon dhe punon ta ndihmojmë. Ne duhet t’i gjindemi e do t’i gjendemi të prekurve në Nepërbisht dhe më pastaj edhe në Mamushë”, tha Kurti, shkruan Reporteri.net.

Ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa, tha se dikasteri që drejton ai ka themeluar një Komision të veçantë me komunën e Suharekës dhe komunat tjera që janë prekur nga kjo fatkeqësi natyrore. Do të bëjmë një vlerësim të dëmeve, pastaj duke shfrytëzuar buxhetin për rezervat, por edhe buxhetin e ndarë për pandeminë, do të shfrytëzojmë të gjitha mundësitë financiare që t’i ndihmojmë komuna e prekura”, tha Mustafa.

Kurse bujqit e fshatit Nepërbisht të Suharekës i kanë thënë kryeministrit Kurti se e kanë të pamundur t’i mbulojnë shpenzimet e dëmeve të shkaktuara. /Reporteri.net/.