Zgjedhjet e 14 shkurtit – këto janë sloganet e partive politike

Saktësisht edhe 21 ditë kanë mbetur deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare.


Edhe pse fushata elektorale zyrtarisht do të nisë më 3 shkurt dhe do të përfundojë më 12 shkurt, partitë politike ka kohë që e kanë nisur atë duke shkelur hapur rregullat anti-Covid, për çka në anën tjetër qytetarët janë dënuar dhe vazhdojnë të dënohen çdo ditë.

Ndërsa po mbajnë tubime në restorante, oda, dhe po u shkojnë derë më derë qytetarëve pa qarë kokën për mundësinë e infektimit me Covid, shumica e partive kanë zbuluar edhe sloganet me të cilat do të garojnë në zgjedhjet e reja.

VV: “Krejt dhe Drejt”

“Krejt dhe Drejt” është slogani që prezantoi ditë më parë Albin Kurti, ndërsa shkruajti në Facebook se “Referendumi që do ta kthejë Kosovën kah e mbara, nuk mund të ndalet!”, pa dhënë një shpjegim pse pikërisht ky slogan.

Por kandidatja për presidente nga Vetëvendosje, Vjosa Osmani, e cila do të garojë për deputete nën petkun e VV-së dha sqarime pse një slogan i tillë.

Fjalën “Krejt” e lidhi me “shumicën”, kurse “drejt” me fitoren.

“Krejt, sepse fryma mobilizuese është me shumicën, sepse ata e bëjnë dallimin!
Krejt, sepse vetëm shumica mund t’i bëjë ndryshimet!
Krejt, sepse sa herë që jemi bërë bashkë, kemi dalë fitues!
Drejt, sepse vetëm në këtë mënyrë e krijojmë diferencën!
Drejt, sepse vetëm me drejtësi garantohet përfaqësimi i barabartë qytetar!
Drejt, sepse i drejti gjithmonë del fitues!”, ka shkruar ajo.

“Rimëkëmbje”

Partia Demokratike e Kosovës që në këto zgjedhje ka kandidat për kryeministër Enver Hoxhajn, në mungesë të Kadri Veselit që gjendet në Hagë, ka vendosur të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit me sloganin “Rimëkëmbje”.

Si arsye pse kanë vendosur të garojnë me këtë slogan kanë deklaruar se duan ta rimëkëmbin Kosovën në të gjitha fushat.

“Shteti.Shtet.”

Lidhja Demokratike e Kosovës që edhe në këto zgjedhje kandidon me Avdullah Hotin për kryeministër, ka përzgjedhur një slogan që lidhet me emrin e partisë.

“Shteti.Shtet.” është slogani që Hoti ka prezantuar sot, çka ka shkaktuar jo pak “zhurmë” në opinion .

“Ramushi president 2021”

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka slogan krejt ndryshe që nuk lidhet me qeverinë, por me presidencën.

“Ramushi president” është slogani i kësaj partie, pasi AAK në këtoi zgjedhje nuk ka kandidat për kryeministër.

Pretendimi i AAK-së është që lideri i tyre Ramush Haradinaj të bëhet president i vendit.

“Mbrojtja e vlerave kombëtare”

Partia e Fatmir Limajt, Nisma Socialdemokrate e cila në këto zgjedhje ka synim kalimin e pragut parazgjedhor si slogan ka “mbrojtjen dhe ruajtjen e vlerave kombëtare”.

Në çdo takim që po mban me struktura kjo parti thotë se beteja e tyre është mbrojtja e vlerave kombëtare. /Reporteri.net/.