×
 • Extra
 • Tech&Auto

  Bien shitjet e Volkswagen

  Reporteri
  15 Prill 2019 | 13:05

  Gjiganti automobilistik gjerman Volkswagen ka shitur më shumë se 2.6 milionë automjete në tremujorin e parë të 2019, një rënie prej 2.8 për qind krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar.


  “Tremujori i parë ishte sfidues siç pritej”, tha Christian Dalhajm, drejtor i shitjeve.
  Volkswagen shiti 998.900 automjete për klientët anembanë botës në mars, ose 4.3 për qind më pak krahasuar me muajin e njëjtë të vitit të kaluar, kur prodhuesi gjerman shiti 1.043.400 makina, sipas portalit Famagusta Gazete.

  Në përgjithësi, një rënie prej 9.9 për qind në rajonin e Azisë dhe Paqësorit dhe 10.2 për qind në Amerikën e Jugut nuk mund të kompensonin shitjet në Evropë dhe Amerikën e Veriut, ku ato shënuan rritje 0.6 për qind dhe 3.6 për qind .

  “Megjithatë, Volkswagen është disi më optimist për gjysmën e dytë të vitit”, përfundoi Dalheim.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!