×
 • Extra
 • Tech&Auto / Inteligjenca artificiale

  Microsoft punëson ish-shefin e OpenAI, Sam Altman

  Reporteri
  20 Nëntor 2023 | 10:06

  Microsoft ka punësuar bashkë-themeluesit e OpenAI, Sam Altman dhe Greg Brockman për të drejtuar një “ekip të ri të avancuar të kërkimit të AI”.

  Kështu ka bërë të ditur të hënën shefi i konglomeratit të softuerit Satya Nadella, duke mbyllur një diskutim intensiv treditor pas vendimit të papritur të bordit të OpenAI për të shkarkuar Altman.

  Shumë anëtarë të OpenAI, përfshirë bashkëthemeluesin Brockman, u larguan nga firma në shenjë proteste javën e kaluar.

  Nadella tha se Altman dhe Brockman do të bashkohen nga “kolegë”, duke sugjeruar se Microsoft po punëson gjithashtu shumë njerëz të tjerë që u larguan nga OpenAI gjatë fundjavës.

  “Ne mezi presim të lëvizim shpejt për t’u siguruar atyre burimet e nevojshme për suksesin e tyre”, tha Nadella, në atë që shumë sipërmarrës të teknologjisë e etiketuan si një shembull të “ekzekutimit të jashtëzakonshëm”.

  Nadella, firma e së cilës ka investuar mbi 10 miliardë dollarë në OpenAI, tha se prodhuesi i Windows mbetet i përkushtuar ndaj startup-it.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!