×
Fokus

Liga Arabe kërkon “armëpushim të plotë” në Gaza

Reporteri
10 Nëntor 2023 | 11:56

Liga Arabe ka kërkuar një “armëpushim të plotë” në Gaza, tha të enjten në një deklaratë Liga Arabe.

“Armëpushimet humanitare nuk janë në thelb të pozicionit arab, sepse pozicioni arab kërkon një armëpushim të plotë. Armëpushimet humanitare janë një ide për të cilën disa njerëz flasin në përpjekje për t’u marrë me situatën e përkeqësuar humanitare për shkak të luftës dhe agresionit izraelit. Pozicioni arab bazohet në mënyrë të qartë dhe eksplicite në një armëpushim të menjëhershëm”, thuhet në deklaratë duke cituar zëdhënësin e Ligës Arabe, Hossam Zaki.

Ministrat e jashtëm arabë zhvilluan një takim përgatitor në Riad të udhëhequr nga ministri i jashtëm saudit Princi Faisal bin Farhan Al-Saud të enjten përpara një samiti urgjent arab të planifikuar të mbahet të shtunën në Arabinë Saudite, për të diskutuar mënyrat për të ndaluar “agresionin izraelit në Gaza”, thuhet në deklaratë, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Sipas deklaratës, një “numër i madh” liderësh arabë do të marrin pjesë, duke theksuar se vendet arabe do të “përfaqësohen mirë”.

Presidenti sirian Bashar al-Assad do të marrë pjesë në samit, njoftoi Presidenca siriane të premten në X.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!