Kina refuzon OBSH-në për studimin e mëtejshëm të origjinës së COVID-19

Kina nuk mund të pranojë planin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për fazën e dytë të një studimi mbi origjinën e COVID-19, tha të enjten një zyrtar i lartë shëndetësor kinez.


Zeng Yixin, zëvendësministri i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, tha se ai “ishte tepër i befasuar” duke bërë thirrje për një hulumtim të mëtejshëm të origjinës së pandemisë dhe konkretisht, teorinë që virusi mund të ketë rrjedhur nga një laborator kinez, shkruan AP, përcjell Reporteri.net.

Ai e hodhi poshtë teorinë e rrjedhjeve të laboratorit si një thashethem që bie ndesh me mendjen e shëndoshë dhe shkencën.

“Është e pamundur që ne të pranojmë një plan të tillë për gjurmimin e origjinës,” tha ai në një konferencë shtypi thirrur për të adresuar çështjen e origjinës së COVID-19.

Kërkimi për origjinën e virusit është bërë një çështje diplomatike që ka përkeqësuar marrëdhëniet e Kinës me ShBA-në dhe shumë prej aleatëve të saj.

Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët thonë se Kina nuk ka qenë transparente për atë që ka ndodhur në ditët e para të pandemisë, transmeton Reporteri.net.

Kina akuzon kritikët për politizimin e një çështjeje që duhet t’u lihet shkencëtarëve.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, pranoi javën e kaluar se ishte e parakohshme të përjashtohej një lidhje e mundshme midis pandemisë dhe një rrjedhje nga një laborator i qeverisë kineze në Wuhan, qyteti ku sëmundja u zbulua për herë të parë në fund të 2019.

Tedros tha se ai shpresonte për një bashkëpunim më të mirë dhe qasje në të dhëna nga Kina, duke shtuar se marrja e qasjes në të dhëna të papërpunuara ishte një sfidë për ekipin ndërkombëtar të ekspertëve që udhëtoi në Kinë këtë vit për të hetuar shkakun e shpërthimit.

Ai gjithashtu thotë se kishte pasur një “shtytje të parakohshme” për të përjashtuar teorinë se koronavirusi mund të ishte arratisur nga një laborator i qeverisë kineze në Wuhan.

“Unë kam qenë vetë teknik laboratori, jam imunolog dhe kam punuar në laborator dhe ndodhin aksidente laboratorike,” tha Tedros.

Fjalët e Tedros u përsëritën nga ministri i shëndetësisë i Gjermanisë, Jens Spahn, i cili u kërkoi zyrtarëve kinezë të lejonin hetimin për origjinën e virusit.

Zeng tha se laboratori Wuhan nuk ka asnjë virus që mund të infektojë drejtpërdrejt njerëzit.

Ai vuri në dukje se një ekip i koordinuar nga ekspertëve ndërkombëtarë të OBSh-së që vizituan laboratorin në fillim të këtij viti arriti në përfundimin se një rrjedhje laboratori nuk ishte shumë e mundshme.

Ekipi deklaroi se virusi ka shumë të ngjarë të kalojë nga kafshët te njerëzit, me spekulime duke u përqëndruar në të me origjinë nga lakuriqët e natës, të cilat mund ta kenë transmetuar atë në pangolina që shiteshin tradicionalisht në tregjet e lagështa kineze si një delikatesë, përcjell Gazeta Online “Reporteri.net”.

Debati tepër i politizuar përqendrohet nëse një rrjedhje laboratori është aq e vështirë se teoria duhet të përjashtohet si një mundësi, ose nëse meriton studim të mëtejshëm.

Zeng gjithashtu tha se raportet se stafi dhe studentët e diplomuar në Institutin e Virologjisë në Wuhan ishin sëmurë me virusin dhe mund ta kishin transmetuar tek të tjerët ishin të pavërteta.

Ai tha se Kina “ka mbështetur gjithmonë gjurmimin shkencor të virusit” dhe dëshiron që kjo të shtrihet në shumë vende dhe rajone në të gjithë botën.

“Sidoqoftë, ne jemi kundër politizimit të punës gjurmuese,” tha Zeng.

Faza e dytë e gjurmimit të virusit duhet të bazohet në përfundimet e fazës së parë pas “diskutimit dhe konsultimit të plotë nga vendet anëtare”, tha Zeng.

Kina shpesh ka kërkuar të shmangë akuzat se pandemia kishte origjinën në Wuhan dhe u lejua të përhapet nga hapat e hershëm burokratikë dhe një përpjekje për fshehje.

Zëdhënësit e qeverisë kanë bërë thirrje për një hetim nëse ai mund të ishte prodhuar në ShBA një laborator ushtarak, një teori që nuk mbahet gjerësisht në komunitetin shkencor.

Kina ka përfunduar kryesisht transmetimin lokal të virusit përmes bllokimeve, kërkesave për maskimin dhe shpërndarjes së më shumë se 1 miliardë dozave të vaksinës.

Vetëm 12 raste të reja lokale u raportuan të enjten dhe numri i vdekjeve të Kinës nga virusi mbetet i pandryshuar, duke mbetur në 4,636. /Reporteri.net/