Coronavirusi, mesazh sensibilizues i Angela Merkel: Është koha të tregojmë sa mendojmë për tjetrin

Teksa në Gjermani numërohen 9 viktima dhe 4,600 të infekuar me coronavirus, përmes një video-mesazhi, kancelarja gjermane, Angela Merkel i bëri thirrje popullit të saj të reduktojë kontaktet, duke shtuar se kjo është koha të dëshmojmë sa bëjmë për njëri-tjetrin.


“Ekspertët na thonë që gjyshërit të mos takohen me mbesat dhe nipërit. Sepse duam të sigurohemi që më të rrezikuarit nga ky virus të mos kenë nevojë të shkojnë në spital e të mos infektohen fare”, shprehet Merkel ndër të tjera.

Koronavirusi Covid 19 po përhapet shpejt në gjithë botën, sidomos në Evropë. Italisë i ka shkaktuar rreth 1500 viktima, kurse po përparon drejt Francës, Gjermanisë.

Merkel: Është koha për të treguar se sa mendojmë për tjetrin

Kancelarja gjermane Angele Merkel i bëri thirrje të shtunën qytetarëve!të reduktojnë kontaktet me njëri-tjetrin. „Është koha kur të gjithë mund të dëshmojmë sesa mendojmë dhe sa bëjmë edhe për tjetrin“ tha ndër të tjera kancelarja, në mesazhin e saj me video të shtunën

Publiée par DW Shqip sur Samedi 14 mars 2020