Ilhan Omar, 11 shtatori që përfshin kongresmenen e SHBA-së

Një kongresmene demokrate thotë se nuk do të heshtë pasi u përball me një breshëri kritikash lidhur me komentet që ajo bëri për sulmet e 11 shtatorit, përfshirë edhe nga Donald Trump.


Presidenti amerikan shkroi “Ne kurrë nuk do të harrojmë” së bashku me një video që shfaq pamjet e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, të lidhura me një fjalim të Përfaqësuesit Ilhan Omar.

“Disa njerëz kanë bërë diçka”, është parë duke thënë, midis pamjeve të avionëve që godasin Kullat Binjake dhe njerëzve që iknin nga ndërtesat.

Republikanët e kanë akuzuar atë për minimizimin e sulmeve, por demokratët në masë të madhe u mblodhën në mbrojtjen e saj, duke thënë se ajo ishte cituar jashtë kontekstit dhe disa duke e akuzuar Trump për nxitje të dhunës kundër saj dhe muslimanëve. Ja se si rreshti u zhvillua.

Zonja Omar fitoi një vend si përfaqësuese për Minesotën nëntorin e kaluar, duke u bërë një nga dy gratë e para muslimane të zgjedhura ndonjëherë në Kongresin e SHBA.
Familja e saj fillimisht erdhi në SHBA si refugjate nga Somalia dhe ajo është kongresmenia e parë që mban veshjen karakteristike muslimane (hixhabin).
Pavarësisht se ishte një njeri i panjohur në Uashington, kjo nuk është hera e parë që Omar është përfolur në media.
Ajo është akuzuar për antisemitizmin lidhur me komentet që ajo bëri për Izraelin dhe lobistët pro-Izrael.

Pasi u qortua muajin e kaluar, përfshirë edhe demokratët, ajo kërkoi falje dhe tha se ajo ishte “duke dëgjuar dhe mësuar”.