Shkatërrohet katedralja e djegur në Paris, i bie kupola

Gryka në majë të katedrales portreti të Notre Dame u shemb nga zjarri shkatërrues në katedralen e Parisit të hënën, vetëm disa ditë para të dielës së Pashkës, shkruan Reporteri.net.


Imazhet dhe videot e publikuara nga CNN tregojnë flakët që fluturojnë lart.

Zjarri u përhap me shpejtësi dhe mori përsipër katedralen. Shtatë ose tetë firma u përpoqën të zgjidhnin flakët.

Zjarrëfikësit kishin vështirësi të vinin në vendin e ngjarjes në mes të orarit të pikut të përditshëm të pasdites. Policia tha në Twitter se publiku duhet të shmangë zonën dhe të lejojë automjetet e emergjencës në skenë.

Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo tha se zjarrfikësit po përpiqen të kontrollojnë një “zjarr të tmerrshëm” që është thyer në katedralen e Notre Dame.

Në Twitter, Hidalgo tha: “Një zjarr i tmerrshëm është duke u zhvilluar në katedralen Notre Dame në Paris, ndërsa zjarrfikësit janë duke u përpjekur të kontrollojnë zjarrin, ne mobilizohemi në nivel lokal në një lidhje të ngushtë me autoritetet e kishës dhe i kërkoj të gjithëve që të respektojnë perimetrin e sigurisë”.

Katedralja mesjetare u përfundua në shekullin e 13-të dhe sot, me kullat, grykën, mbështetëset e fluturimit dhe xhamin e njomë, konsiderohet arkitekti po aq sa një simbol fetar.

E vendosur në Île de la Cité, një ishull i vogël në mes të qytetit, katedralja është një nga atraksionet më të njohura të Parisit, duke tërhequr rreth 13 milionë vizitorë në vit. /Reporteri.net/.