Ambasada Britanike i përgjigjet reagimit të Vuçiqit, se si pranuan të takojnë Kurtin, ku ai prezantonte Kosovën me flamur të Shqipërisë

Ambasada Britanike në Kosovë, është përgjigjur pas reagimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq lidhur me takimin e ambasadorit britanik me Albin Kurtin në zyrën e këtij të fundit në parti, ku ishte i shfaqur vetëm flamuri shqiptar, por jo edhe ai i shtetit të Kosovës.


Ambasada Britanike reagoi në Twitter duke thënë se nuk janë ata që zgjedhin se si dikush vendos ta dekoroj ambientin e zyrës së tij.

“Një foto e fundit e Ambasadorit gjatë takimit me një nga liderët politikë në Kosovë ka tërhequr vëmendjen në rajon. Është detyrë e Ambasadës të punojë me aktorët kryesorë politikë në Kosovë. Ne nuk kemi zgjedhur se si bashkëbiseduesi ynë, në kapacitet partie, i rregullon ambientet e tij”, thuhet në reagimin e Ambasadës Britanike në Kosovë, shkruan reporteri.net.

Sot gjatë ditës Vuçiq kishte bërë një reagim në Twitter duke pyetur ambasadorin britanik nëse Albin Kurti dhe Vetëvendosje i kishin fituar zgjedhjet në Kosovë apo në Shqipëri.

“Pyetje për Ambasadorin. Cilat zgjedhje i ka fituar Kurti dhe partia e tij? Dhe cili flamur është pranë jush dhe Kurtit?”, kishte shkruar Vuçiq.

Dihet se Kurti gjatë gjithë angazhimit të tij politik për rreth 15 vite, kishte proklamuar bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, dhe kishte kundërshtuar shtetin dhe simbolet e Kosovës.

Megjithatë, ai gjatë fushatës së fundit zgjedhore, kishte premtuar se do t’i pranojë simbolet e shtetit të Kosovës, duke përfshirë edhe Përfaqësuesen e saj në futboll, të cilën gjithashtu më herët e kishte kundërshtuar.

Së fundi edhe ishte parë në stadium, duke e përkrahur Përfaqësuesen e Kosovës, të cilën megjithatë e quajti vetëm ‘ekip’, por jo Përfaqësuese, e aq më pak Kombëtare. /reporteri.net