Carl Bildt: Gjërat do nxehen edhe më shumë kur Kosova të aplikojë për anëtarësim në BE

Ish-ministri i Jashtëm i Suedisë, Carl Bildt, ka reaguar pas tensioneve të fundit në veri të Kosovës, duke paralajmëruar se situata e tensionuar do mund të vazhdojë edhe në ditët në vijim, pasi kryeministri Albin Kurti ka paralajmëruar se Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Bashkimin Evropian para Krishtlindjeve.

“Kriza po shpërthen sërish në veri të Kosovës. Gjërat gjithashtu do të nxehen pasi Kosova synon të dorëzojë aplikacionin në Bashkimin Evropian në ditët në vijim”, shkroi në Twitter diplomati suedez.

“Por, përpara se ai aplikim të lëvizë kudo, ka marrëveshje që duhen respektuar dhe duhet të ndërmerren hapa të vështirë”, shtoi ai.
Ndryshe, në veri të Kosovës serbët kanë vendosur barrikada në fshatin Rudarë të Zveçanit në shenjë proteste ndaj arrestimit të ish-pjesëtarit të Policisë së Kosovës, Dejan Pantiç.

Tensionet janë rritur që nga 6 dhjetori, kur u dëmtuan zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve në Mitrovicë të Veriut dhe Zubin Potok.

Që nga ajo kohë, në komunat me shumicë serbe, ka pasur të shtëna me armë zjarri, hedhje të granatave dhe shok bombave, ndërsa gjatë patrullimit, një zyrtar policor u plagos lehtë gjatë një sulmi në Zveçan më 8 dhjetor.