Flet miku i 22-vjeçarit të vrarë në Angli: Erdhi në Britani për t’i shpëtuar varfërisë së madhe

Komuniteti shqiptar në Sheffield është shokuar nga vrasja e një të riu, që kishte shkuar në këtë qytet, për një jetë më të mirë.


Armend Xhika u qëllua me thikë për vdekje kur dhuna u përshkallëzua në rrugët e Sheffield të enjten e kaluar mbrëma. I riu 22-vjeçar mbeti viktimë nga konfliktet që përfshinin një grup burrash, me një përleshje të raportuar në disa zona të qytetit.

I riu u dërgua me urgjencë në një spital nga një makinë e cila më pas u largua nga vendi i ngjarjes. Mjekët u përpoqën ta mbanin në jetë, por ishte më kot.

Një mik i ngushtë zbuloi se Armendi ishte në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme dhe u zhvendos në Sheffield, ku besohet se jeton edhe motra e tij, për një jetë më të mirë për të dhe familjen në Shqipëri. Më pak se tre vjet më vonë jeta e tij u ndërpre në mënyrë tragjike në një sulm me thikë.

Shoku tha se të rinjtë shqiptarë të dëshpëruar për t’i shpëtuar varfërisë së vendit të tyre paguajnë deri në 26 000 paund për hyrjen e paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar. Ai u shpreh se shqiptarët ose përfundojnë në borxhe ndaj bankave, miqve dhe të afërmve në Shqipëri ose bandave kriminale që u ofrojnë atyre një rrugë për në Britani. Shoku i Armendit tha se ai punonte në disa punë punësh për të siguruar jetesën.

“Vdekja e Armendit ka nevojë për të bërë një ndryshim dhe për t’i bërë njerëzit të kuptojnë se çfarë po ndodh në Sheffield. Në Shqipëri, puna është aq e rrallë sa njerëzit shpesh duhet të paguajnë mijëra paund vetëm për të gjetur një punë dhe madje edhe atëherë ata punojnë me orë të gjata për të siguruar rreth 300 £ që mjaftojnë vetëm për ushqime dhe kujdesin shëndetësor. Ata jetojnë në varfëri ekstreme. Brezi i ri nuk e dëshiron atë dhe vjen në Mbretërinë e Bashkuar për jetën e ëndërruar, si Armendi, në mënyrë që ai të mund të mbajë familjen e tij dhe të ketë një jetë më të mirë këtu”, tha miku i 22-vjeçarit.

Miku paralajmëroi se bandat kriminale po shfrytëzojnë të rinjtë si Armendi në Sheffield, duke e ditur se nuk kanë dokumente zyrtare për punë të ligjshme.

“Nëse njerëzit janë në borxh dhe të dëshpëruar për para sepse nuk kanë dokumente për mbështetje zyrtare, ata mund të shfrytëzohen. Autoritetet duhet të shikojnë brezin e ri shqiptar dhe t’i ofrojnë atyre mbështetje dhe këshilla para se të humbasin jetën”, shtoi ai.

Pesë arrestime janë bërë deri më tani si pjesë e hetimit të policisë për vrasjen. Miku tha se pret që të mblidhen para për të ndihmuar familjen e Armendit dhe që të paguhet në mënyrë që trupi i tij të riatdhesohet për varrimin. Një i ri rreth të 30-ave i cili u arrestua nën dyshimin e vrasjes është nën hetim.

Një person i dytë në të 30-at dhe një në të 20-tat, të cilët gjithashtu u arrestuan nën dyshimin e vrasjes, janë liruar nga paraburgimi pa akuzë së bashku me një tjetër në të 20-at e tij të arrestuar nën dyshimin për shkaktimin e dëmtimit të rëndë trupor me dashje dhe një grua në të njëzetat e saj u arrestuan nën dyshimin e ndihmës ndaj tyre.