Erdhi dita: Një futbollist shqiptar mund të luajë me Messin dhe atë para 100 mijë shikuesve

Ja ku erdhi dita që një futbollist shqiptar të jetë në stadiumin “Camp Nou”. Jo si tifoz, por si protagonist.


Rei Manaj ka bërë realitet një tjetër objektiv që i kishte vendosur vetes: Të grumbullohej nga skuadra e parë. Iu desh të priste pak, por ja ku është mes futbollistëve që trajneri Kike Setien ka grumbulluar për ndeshjen e sotme kundër Getafes (16:00).

Ky lajm ka bërë jehonë jo vetëm në mediat shqiptare, por edhe në ato spanjolle. Prestigjiozia “AS”, ka zgjedhur t’i kushtojë një artikull special, sulmuesit nga Lushnja, duke treguar historinë e tij. “Rei Manaj, rrugëtimi i vështirë i një emigrant shqiptar”, titullohet artikulli i bërë publik nga “AS”. Në brendësi të tij shkruhet:“Rei Manaj e di sa kushtojnë gjërat. Një nga gjërat që ka bërë më së shumti te Albasete ishte mbledhja së bashku e masazhatorëve, punëtorëve dhe pjesëtarëve të tjerë të klubit, duke i ftuar herë pas herë për darkë. Ai i njeh mirë vështirësitë e jetës.

I lindur në 1997 në Lushnjë, emigroi në Itali kur ishte 11 vjeç bashkë me familjen e tij në kërkim të një të ardhme më të mirë. Shumë i lidhur me një prej gjysheve të tij, e cila e ka ndjekur gjatë të gjithë karrierës, jetonte me prindërit dhe motrën në të njëjtën banesë.

Manaj nuk ka vendosur asnjë premio ekstra në kontratë nëse luan me ekipin e parë edhe pse ka pranuar se mund të ndodhë një gjë e tillë.

Është kurioz fakti se mund të debutojë ndaj Getafes së Bordals, që në fazën përgatitore ishin shumë të  interesuar për lojën e Manajt në një miqësore që zhvilluan në Alikante. Familja e tij po jeton me pasion orët para një debutimi të mundshëm.

Ai përfshin në rrethin e ngushtë edhe qenin, Budino, i cili prej kohësh e shoqëron në këtë udhëtim që mund ta kthejë në një hero për një ditë, Rei Manaj mund të jetë shqiptari i parë që luan te Barcelona. Do të ishte një ngjarje kombëtare”, shkruan veç të tjerash “AS”.