Gruaja buzëqesh për herë të parë pas 20 vitesh, pasi mjekët ia largojnë tumorin masiv nga fytyra

Një nënë ka buzëqeshur për herë të parë në gati 20 vjet pasi mjekët larguan një tumor masiv nga fytyra e saj, transmeton Reporteri.net.


Isatu, identiteti i plotë i së cilës nuk është i njohur, së pari vërejti një gungë në nofullën e saj kur ishte vetëm 10 vjeç, e cila shumë shpejt filloi të zhvillohej.

Ajo e kishte të vështirë të merrte frymë për vite me radhë për shkak të tumorit, i njohur si ameloblastoma.

27-vjeçarja gjithashtu ishte përqeshur shumë për shkak të pamjes së saj.

E dëshpëruar, ajo udhëtoi 200 milje (321 km) nga shtëpia e saj në Sierra Leone në Guinea, për t’u përballur me sëmundjen e saj.

Isatu bëri tri operacione për ta hequr tumorin e saj, nofullën e saj u zëvendësua dhe lëkura e saj u zbut përmes një procedure kozmetike.

Kështu, familjarët për herë të parë pas 20 vitesh, panë buzëqeshjen e saj të bukur. /Reporteri.net