India nis evakuimet nga frika e ciklonit Fani

Mijëra njerëz janë duke u evakuar nga fshatrat përgjatë bregdetit verilindor të Indisë për shkak të paralajmerive për një ciklon.


Cikloni Fani po shkon drejt shtetit të Orissas me shpejtësi të erës deri në 190 km / h dhe pritet të godasë të premten.

Zyrtarët tani kanë mbyllur operacionet në dy portet kryesore në bregun lindor, dhe mijëra shpëtimtarë po ndihmojnë njerëzit që të evakuohen.

Shtetet Andhra Pradesh dhe Tamil Nadu janë gjithashtu në gjendje gatishmërie të lartë.