×
 • Lajme
 • Botë / Sulmi iranian

  Izraeli merr vendim nëse do ta sulmojë Iranin

  Reporteri
  15 Prill 2024 | 20:50
  Objects are seen in the sky above Jerusalem after Iran launched drones and missiles towards Israel, in Jerusalem April 14, 2024. Foto: REUTERS/Ronen Zvulun

  Shefi i stafit të Forcave Izraelite të Mbrojtjes, Herzi Halevi, ka deklaruar se sulmi i Iranit gjatë fundjavës do të marrë kundërpërgjigje nga Izraeli.

  Deklarata e Halevit është bërë vetëm pak minuta pasi përfundoi takimin kabineti izraelit i luftës. Në këtë takim është shqyrtuar mundësia e kundërpërgjigjes ndaj Teheranit që lëshoi më shumë se 300 raketa dhe dronë në drejtim të Izraelit, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  “Lansimi i qindra raketave dhe dronëve në territorin e shtetit të Izraelit do të ketë kundërpërgjigje”, shtoi ai.

  Ndërkaq, zëdhënësi i Këshillit Kombëtar të Sigurisë së SHBA-së, John Kirby, ka deklaruar se Irani nuk ka paralajmëruar Shtëpinë e Bardhë për kornizën kohore të nisjes së sulmit ndaj Izraelit.

  Në një deklaratë për mediat, Kirby ka thënë se SHBA-ja ka shkëmbyer mesazhe me Iranin, por ka insistuar se asnjë mesazh nuk kishte lidhje me kohën apo cakun e sulmeve.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!