Haradinaj e quan të kot takimin Kurti-Vuçiq: Po të ishte Amerika në dialog, tashmë do të ishim në prag të marrëveshjes përfundimtare

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka quajtur të kot takimin mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, sot në Bruksel.


Haradinaj në një postim në Facebook shkroi se secila palë ka veç një interes, që me retorika populiste ta mashtrojë popullin e vet në prag të zgjedhjeve.

“Kryeministri i Kosovës ka vendosur që të mos bëjë asgjë në këtë proces. Ai nuk po don me e kuptu se pa përfshirjen e SHBA, dialogu është i vdekur. Ai nuk po don me e kuptu se me Borelin e Lajçakun është në qorrsokak”, tha ish-kryeministri Haradinaj.

“Sa më larg të shtyhet përfshirja e një emisari amerikan në dialog, dëmi do të jetë më i madh, edhe për Kosovën edhe për Kryeministrin.”

“Po të ishte Amerika në dialog, tashmë do të ishim në prag të marrëveshjes përfundimtare! A ka njeri që mund t’ia shpjegojë këtë Albin Kurtit!?”, shtoi ai.