×
 • Lajme
 • Lajme

  Presidenca kërkon penalizimin e Vuçiqit, thotë se e ka shkelur marrëveshjen

  Reporteri
  21 Mars 2023 | 23:02

  Blerim Vela, shef stafit në kabinetin e Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, ka thënë se Serbia nuk po i përmbahet marrëveshjes së dakorduar në Ohër.

  Sipas Velës, Vuçiqi duhet të penalizohet pasi thotë se Serbia nuk do ta pranojë anëtarësimin e Kosovës në OKB, anipse u zotua që t’i zbatojë obligimet e marrëveshjes, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  “Edhe pse Vuçiqi u zotua të zbatojë obligimet nga marrëveshja me Kosovën, përfshirë anëtarësimin në ndonjë organ ndërkombëtar (neni 4), ai vepron me keqbesim dhe thotë se Serbia nuk do të pranojë anëtarësimin e Kosovës në OKB, institucionet, agjencitë dhe organizatat e saj! Një shkelje që do të duhej të penalizohej”, shkroi Vela në Twitter. /Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!