Lajmet e Fundit:

13:11 | Zyrtare: Gjykata pranon kërkesën e PDK’së, anulon zgjedhjen e Isa Mustafes kryeparlamentar- Gjykata Kushtetuese e ka shpallur jokushtetues zgjedhjen e Isa Mustafës Kryeparlamentar....12:45 | Fjolla Morina i thotë Tunës : ‘Laje zogun’- Metoda e të lagurës me një kovë me ujë apo edhe akull tashmë...12:33 | Vendimi i Kushtetueses per parlamentin, sot rreth ores 15:00?- Gjykata Kushtetuese pritet të dalë sot, rreth orës 15:00, me vendimin e...12:30 | Batalioni i grave i cili tmerron xhihadistët- Ndërkohë që luftëtarët ekstremistë të Shtetit Islam...10:48 | Filmat qe masakruan librat ku bazohen- Ja disa prej filmave për të cilët kritika vlerëson se nuk mund t`u afrohen as...10:42 | Ish-trajneri i Këlnit e Prishtinës: Shqiperia eshte shume me lart se Kosova- Volfgang Jerat, ish-trajneri i Këlnit, por edhe i Prishtinës, që aktualisht merret me...10:33 | Gascoigne në spital, gjendet i dehur jashtë shtëpisë- Ish-reprezentuesi i Anglisë, Paul Gascoigne, besohet të ketë përfunduar në...10:17 | Mariah Carey drejt divorcit për shkak të tradhëtisë - Martesa e çiftit Mariah Carey dhe Nick Cannon po shkon drejt ndarjes.Sipas “New York...10:15 | Ditën kërkojnë lëmoshë, natën vozisin Mercedes- Në mediat e Bosnje-Hercegovinës ankohen edhe ata që gjatë ditës...10:07 | Kisha më e vjetër në botë nuk ndodhet në Ulpianë- Lajmi për zbulimin e kishës më të vjetër në botë në...10:04 | F.S. ishte bashkëpunëtor i AKI-së, i vrarë në Siri- AKI-ja përpiqet ta demantojë lajmin për vrasjen e bashkëpunëtorit të...19:36 | Instituti Arkeologjik sqaron për gjetjet e reja gjatë gërmimeve në Ulpianë- Instituti Arkeologjik i Kosovës i ka mohuar shkrimet në medie se në gërmimet...17:46 | Edhe Mourinho - VIDEO- Menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho e pranoi sfidën e lagjes me ujë të akullt, dhe e...17:37 | Pasuria e Haradinajt rreth gjysmë milioni euro- Pasuria e Kryetarit të AAK’së, Ramush Haradinaj, e deklaruar në Agjencinë...17:27 | “Sfida e akullt” edhe në Serbi, e nis liberali Çedomir Jovanoviq - VIDEO- Liberaldemokrati serb Çedomir Jovanoviq i është nënshtruar kovës me...

Qeveria 'Rama': Si ka ndryshuar salla e Kryeministrisë (FOTO)

16.09.2013 10:57

 

 

Një nga veprimet e para që mori Z. Rama bashkë me mandatin për të krijuar qeverinë ishte rimodelimi i sallës së mbledhjeve të Kryeministrisë (ndryshimi në foto). Në mbledhjen e parë të Qeverisë së re u mor vendimi që portreti i Presidentit të zëvendësohet nga Ismail Qemali në të gjtiha institucionet shtetërore.
Në sallën e mbledhjeve, tavolina ovale është lyer në ngjyrë të kuqe, po ashtu dhe moketi është i kuq. Vendosja në tavolinë është ndryshe nga ajo e qeverisë së mëparshme. Rama është ulur në krahun e djathtë të tavolinës së qeverisë, ndërsa ka në krah zv.kryeministrin Peleshi dhe ministren e Integrimit të LSIsë, Klajda Gjosha. Në qendër të hapësirës që krijon tavolina ovale, ishte vendosur një hartë e vjetër e Europës, për të cilën Artan Lame, njëri nga ideatorët e këtij ndryshimi (bashkë me Artan Shkrelin) shpjegoi për “Panoramën” se është një imazh i idealizuar i Europës së shekullit XVI, ku shtetet janë vendosur në një femër të shtrirë dhe mes të cilëve shquhet dhe Shqipëria (Albania). Kjo hartë, shpjegon Lame, ishte harta kryesore e ekspozitës së hapur në Bruksel dhe që tërhoqi vëmendjen e vizitorëve që dallonin Shqipërinë si pjesë të Europës ndër shekuj.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në