Lajmet e Fundit:

22:39 | Kënga e re e Fjollës: Afrohu, kapum, shlirohu, deshëm... (Video) - Ashtu siç është paralajmëruar, këngëtarja Fjolla Morina ka publikuar...19:03 | Stresi paralajmëron Ledrin: Veç mos t’ju nxofsha në Tiranë, ju kallzoj çka është burrnia- Pas publikimit të fotografisë së Ledrit me Noizy’n ku shihet se tensionet mes...18:27 | Reagon Luana: Nuk është e vërtetë se s’kisha të brendshme- Prezantuesja e njohur e Top Channel, Luana Vjollca, ka reaguar pas shkrimeve në portale se asaj...18:02 | Në agjërim, ja si të pini ujë për të rezistuar- Të gjithë e dimë, e në veçanti ata që agjërojnë, se sa e...17:33 | A mund ta besoni se cila këngëtare kosovare ka vendosur shami? - E pabesueshme, por e vërtetë; Shkëndije Mujaj është mbuluar me shami dhe po...17:25 | Luana tregon “zogun” (Foto)- Luana Vjollca gjatë prezantimit të ‘Summer Fest’ në qytetin e Strugës,...17:16 | Buri i dërgon gruas listën sa herë e ka refuzuar për seks (FOTO)- Burri i etur për seks, ia dërgoi gruas përmes emailit zyrtar një listë ku...16:51 | Ligjet më seksiste në botë- Të mendosh në 2014-ën se mund t’i thuash një gruaje se si të vishet...15:03 | Shijojeni kohën e të qenit beqarë pas ndarjes- Nëse para pak kohësh i keni dhënë fund një lidhjeje dhe secilën...15:00 | Të mirat e lindjes pas moshës 30 vjeçare- Nënat e sotme kanë shumë për të bërë. Disa prej tyre...14:52 | Javën tjetër raporti i Williamson-it publikohet në Bruksel- Raporti i hetuesve ndërkombëtar të udhëhequr nga prokurori amerikan Clint...14:50 | U çu peshë Dafina (Foto)- Mbrëmjen e djeshme, Ledri Vula në një moment ekzaltimi në skenën e një...14:47 | Tuna nuk ndalet së kopjuari Rihannën- Para pak ditësh është hedhur në treg klipi më i ri i bashkpunimit mes...14:45 | Edhe dy njohje janë nisur- Ministri i Jashtëm i Kosovë, Enver Hoxhaj dhe homologu i tij nga Togo, Robert Dussey, sot...11:57 | 100 deputetë shqiptarë e kanë lënë vendin në duar të 10 deputetëve serbë - Naim Maloku nuk po arrin të kuptojë pse partitë politike shqiptare mbajnë inate...

Sa në të vërtetë është e madhe Afrika?

12.09.2013 10:43

 

 

Njerëzit shpesh nuk janë të vetëdijshëm se sa i madh është kontinenti i Afrikës. Kjo foto është një ilustrim dhe krahasim se sa shtete mund t’i përbijë Afrika. Harta tregon se si Afrika (30,3 milion km ²) është më e madhe se kombinimi me Kinën (9,6 milion km ²), SHBA (9,4 milion km ² ), Evropën Perëndimore (4,9 milion km ²), Indinë (3,2 milion km ²) dhe Argjentinën  (2,8 milion km ²), dhe tre vende të tjera.

 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në