Nokia, smartphone-i i rikthimit

Smartphone-i qė do tė shėnojė rikthimin e Nokias nė kėtė sektor, pas ndarjes nga Microsoft, mund tė quhet C1 dhe do tė ketė njė ekran prej 5 polsh.

Nga zėrat qė qarkullojnė dalin edhe prototipet e para tė kėsaj pajisjeje tė publikuar nė rrjetin social kinez Weibo. Telefoni me sistemin operativ Android, nuk mund tė hyjė nė treg para 2016, siē dhe parashikon marrėveshja e firmosur me Microsoft.

Smartphone-i do tė ketė kamerėn e pasme prej 8 megapiksel, dhe atė pėrpara prej 5 megapiksel. Dizajni duket i njėjtė me Nokia N1, tabletin i prezantuar nga Nokia nė nėntorin e kaluar, dhe tashmė ndodhet vetėm nė tregun kinez. N1 ėshtė njė produkt i shpėrndarė nga kinezja Foxconn, e njėjta kompani qė merret me prodhimin e pajisjeve Apple.

Gjithnjė sipas zėrave qė qarkullojnė, Nokia ka nisur bisedimet me Foxconn edhe pėr telefonin e saj. Hipoteza e hyrjes sė Nokias nė tregun e smartphone ishte hedhur muajt e kaluar nga vetė kompania finlanedeze, transmeton Top Channel.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.