×
 • Lajme
 • Lajme / DPT te Fidani

  Abazi: Kurti ka thënë se do ta zbatojë Asociacionin, por jo para zgjedhjeve sepse nuk më voton askush

  Reporteri
  08 Maj 2024 | 23:35

  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi, në emisionin DPT te Fidani, ka komentuar çështjen e Asociacionit, si kërkesë shtesë për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, shkruan Reporteri.net.

  “Ky kryeministër ka ardhur me kauzën kundër Asociacionit, kundër faljes së Manastirit.. gjëja e mençur do të ishte të ulej në tavolinë me Macronin dhe Scholzin e të fliste për Këshill të Evropës, por e bëri heroinë Dora Bakoyannis dhe tash del thotë jo nuk e pranoj shkëmbimin e Asociacionit me çështjen e anëtarësimit në KiE, kjo është e pavërtetë, e pasinqertë”, tha Abazi.

  Abazi ka kritikuar kryeministrin Kurti se tashmë e ka pranuar Asociacionin.

  “Kurti ka thënë do ta zbatojë Asociacionin, por nuk do ta bëjë para zgjedhjeve sepse nuk do të votojë askush për mua. Kjo është vetëvrasje politike”, u shpreh ai.

  Abazi, tha se “është dhënë garancioni për Asociacionin dhe Manastirin”.

  “Tash ka dhënë sinjale se mund të bëjë kompromise të mëdha”, u shpreh Abazi për Kurtin.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!