Ky është moti për sot, nga java e ardhshme shtrëngata me shi

Në fundjavë mot i ndryshueshëm. Javën e ardhshme mot jostabil, shtrëngata me shi.


Në ditët e para të muajit qershor vazhdon të mbajë mot i ndryshueshëm dhe i paqëndrueshëm, me kushte për zhvillime të shtrëngatave me shi, si pasojë e fushave të presionit të ulët që do të mbesin të bllokuara mbi rajonin tonë.

Vende-vende do të ketë reshje më intensive, me mundësi edhe për breshër.
Në aspektin termik, temperaturat do të luhaten përreth vlerave mesatare për këtë periudhë kohore.

1.06 – Vransira dhe intervale me diell. Vonë pasdite reshje lokale shiu me bubullima.

2.06 – Kryesisht me vranësira. Që nga orët e paradites dhe gjatë ditës priten zhvillime të shtrëngatave me shi, e vende-vende mund të zhvillohen edhe gjatë orëve të natës.

3.06-4.06 – Ditën e hënë kryesisht me vranësira, e gjatë ditës priten zhvillime të shtrëngatave me shi. Ditën e martë kryesisht me vranësira dhe intervale me diell, e orëve të pasdites priten zhvillime të shtrëngatave të izoluara me shi.