'Lufta bėrthamore mund tė nisė ēdo moment', alarm i kuq nė gadishullin e Koresė

Tensionet vazhdojnė tė jenė tė larta nė gadishullin korean, ku sėfundmi zyrtarė tė Koresė sė Veriut kanė kėrcėnuar se lufta me armė bėrthamore mund tė nisė nga momenti nė moment.


Han Song Ryol, njė zyrtar i lartė i regjimit tė Kim Jong Un akuzoi SHBA-tė se po rrisnin tensionin nė rajon duke bėrė ushtrime tė pėrbashkėta me Korenė e Jugut nė formė kėrcėnimi ndaj Veriut.

"Nė do tė shkojmė shumė larg nėse ata (amerikanėt sh.r) zgjedhin luftėn"., - citohet ai tė ketė thėnė nga mediat kineze, pėrcjell DailyMail.

"Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė stacionuar nė gadishullin tonė njė ndėr flotat mė tė fuqishme tė tyre duke rritur tensionin kėtu"., -theksojnė agjencia shtetėrore e lajmeve tė Koresė sė Veriut.

SHBA-tė kanė vendosur aeroplanmbajtėsen "USS Carl Vinson" sebashku me destrojerė dhe kruizerė si edhe anije tė tjera mbėshtetėse pranė ujėrave tė Koresė sė Veriut, ndėrkohė qė Presidenti Donald Trump theksoi se kishte dėrguar edhe disa nėndetėse tė fuqishme nė rajon.

Prania e shtuar e SHBA-ve nė rajon vjen pas testeve tė vazhdueshme bėrtahmore tė Koresė sė Veriut dhe rrezikut qė i kanoset Japonisė dhe Koresė sė Jugut nga regjimi i Kim Jong Un-it. /Albeu.com/

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.