Lajm skandaloz për Volkswagen e Audi, probleme me karburant

“Volkswagen grup” është duke tërhequr 334 mijë vetura të markës Volkswagen e Audi në SHBA dhe Kanada për shkak të rrjedhjeve të karburantit.

“Derisa rrjedhja e karburantit rrit rrezikun për zjarr, deri tani nuk është raportuar asnjë” ka thënë Jeannine Ginivan nga kompania e \'Volkswagen\' .

Modelet e prekura janë ato me benzinë, si Audi Q5 2009-2012, Audi Q7 SUV 2007-2012, Audi A6 edhe A7 sedan të viteve 2012-2013, si dhe Volkswagen Golf i vitit 2015-2016 dhe ai Golf GTI, Audi A3 sedan dhe kabriolet të 2015-2016.

Rreth 83 për qind të veturave të tërhequra janë të regjistruara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kompania nuk ka treguar se sa pritet të ju kushtojë kjo tërheqje, ndërsa tregoi se do t’i njoftojë pronarët e këtyre veturave të prekura nga ky problem se kur mund të shkojnë në pikat e Volkswagen apo Audi për të riparuar ato falas.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.