Lajmet e Fundit:

13:00 | Pse ISIS-i pret koka?!- Prerjet e kokave në YouTube? “Mbështeten tek frika, sepse në realitet janë...12:55 | Vetëvendosje ia kthen hakun Bllokut- Zyrtarët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë vendosur të mos u besojnë...12:50 | Haraqija i kërkon Isës koalicion me PDK-në- Ish ministri i Kulturës nga radhët e LDK-së dhe një nga themeluesit e...12:38 | Vritet një person në Shalë të Lipjanit- Një banor i fshatit Shalë nga Komuna e Lipjanit, ka humbur jetën pas plagëve...12:30 | Dy deputetët e rinj të PDK-së në garë terminale - Dy deputetët e ri të PDK-së, që dolën nga zgjedhjet e fundit parlamentare,...12:17 | Ja çfarë i tregoi Vuçiq në hartë kancelares Merkel - FOTO- Harta e shumëpërfolur e cila u shpalos në Samitin e Berlinit nga Kryeministri i...13:08 | Skenari i LAN-it dhe VV-së: Të mos votohet kandidati i PDK-së, t’i kërkojnë presidentes shpalljen e zgjedhjeve- Asnjë nga liderët politik nuk u prononcua lidhur me bisedimet e mbajtura dhe vendimet e...11:06 | Gjendja e të plagosurit të dytë në Mitrovicë është kritike- Të shtëna armësh janë dëgjuar para rreth 20 minutave mes fshatit...11:03 | Vëlla e motër bëjnë seks në kishë, imitojnë filmin “The notebook”- Christopher Buckner 20 vjeçe dhe gjysëm vëllai i saj Timothy Savoy 25 vjeç...11:02 | Deputeti i VV-së ofendon rëndë gazetarin, e quan “Kuçkë”- Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Fisnik Ismajli nuk po...10:57 | Kroacia refuzon të loboj për Serbinë në BE, ndihmon Kosovën- Disa ligjvënës në Parlamentin Evropian kanë kritikuar Kroacinë, për...10:55 | Shpërblimet e shtetit per Majlindën- Majlinda Kelmendi vazhdon shkëlqimin e saj. Xhudsitja pejane triumfoi edhe në Kampionatin...10:49 | Klinaku: Kosova i ka dy alternativa- Kryetari i Lëvizjes për Bashkim (LB), Avni Klinaku, ka thënë se koalicioni...10:37 | Skandal, Prishtina shpërblen me tender kompaninë me licenca të falsifikuara - Autoritetet e Komunës së Prishtinës e kanë shpallur fitues 10:31 | Ambasada amerikane: Të respektohen vendimit e Gjykatës Kushtetuese - Washingtoni dhe Brukseli bëjnë thirrje për tejkalimin e bllokadës...

Udhëtimë turistike në hënë?

11.12.2012 15:15

 

 

 

Një kompani në SHBA është shprehur se po planifikon të shesë bileta për të shkuar në Hënë. Udhëtimi luksoz do të kushtojë 750 milionë dollarë. Kanë kaluar 40 vjet që kur NASA ndërmori udhëtimin e parë në hënë. Tani një kompani private e formuar nga ish-drejtorë të NASA-s synon të dërgojë vetë njerëz në hënë.

Drejtuesit e kompanisë shprehen se do të blejnë raketa dhe kapsula ekzistuese për të kryer lëshimin. Nga ana tjetër, ata bëjnë të ditur se do të konceptojnë kostume hapësinore të reja dhe do të ndërtojnë një mjet që të mundësojë uljen në hënë. Ky projekt do të realizohet në vitin 2020 dhe do të kushtojë më shumë se 7 miliardë dollarë. Parashikohet të kryhen 15 deri në 20 udhëtime. Disa ekspertë e shohin me dyshim aftësinë e kompanisë për të ndërmarrë këtë projekt.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në