Lajmet e Fundit:

16:51 | Meteor mbi qiellin e Rusisë (video)- Në klipin e shkurtër i regjistruar nga një kamerë në një makine...16:40 | Super-limuzina e Vladimir Putinit që po prodhohet në një vend sekret- Në një lokacion të fshehtë në Moskë është prezantuar...15:33 | Gruaja që jeton si në vitet ’30 (FOTO)- Kjo është shtëpia e Hedvigu Teeuwisse. Ajo jeton çdo ditë të...15:12 | Ndodh edhe kjo: Zdravko në Tiranë, në kafiterinë me emrin e tij! VIDEO- Gjatë qëndrimit të tij në Tiranë, këngëtari serb Zdravko Colic,...15:02 | Sëmundja e Morena Tarakut- Bukuroshja Morena Taraku nuk ka të ndalur. I ka mbetur të fotografohet vetëm edhe...14:05 | Pas Arifajt, edhe dy emra nga shoqëria civile në PDK- Ardian Arifaj nuk do të jetë i vetmi njëri nga shoqëria civile që do...12:50 | Rikuperohet Gascoigne- Legjenda e futbollit anglez Paul Gascoigne duket se po e merr vetën, pas shumë ditëve...12:26 | Lazarat, 319 hektarë të mbjellë me hashash- Rreth 4 ton drogë vetëm për 3 muajt e parë të vitit. Sasia vjen nga...12:10 | Ardian Arifaj në ekipin e Thaçit- Një nga gazetarët dhe pjesëtarët e shoqërisë civile, Ardian Arifaj i...12:04 | Rruga e vetmuar e Amerikës- Rruga më e Vetmuar në Amerikë. Kështu njihet Rruga 50 në Amerikë e...11:57 | Tribunali e bën Kosovën anëtare të Këshillit të Evropës- Krijimi i Gjykatës Speciale që do t`i trajtojë aktakuzat e mundshme nga hetimet...11:54 | Hamilton sundoi Kinën- Gara e madhe për çmimin e Kinës ka qenë përsëri nën hijen e...11:30 | Një shqiptar i Kosovës plagos një polic në Serbi- Sekretari shtetëror i Ministrisë së brendshme të Serbisë, Vladimir...10:57 | Katër të vrarë në Ukrainë- Raportohet se nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën...00:03 | Tani edhe Tirana me Video të këngës “Happy”- Pharell Williams ka krijuar hitin që po argëton botën. Kënga “Happy”...

Fenomeni! Varësia seksuale!

04.12.2012 11:18

 

 

Fenomeni modern varësi nga seksi paraqitet tek meshkujt edhe tek femrat, tek të rinjtë dhe të moshuarit, dhe shkatërron jetët e tyre, pohojnë terapeutët. Që, sipas tyre, çon drejt varësisë nga seksi, deri në atë masë sa njeriu të jetë I nënshtruar?

Këtë problematikë ka mare ta shqyrtojë psikoterapeutja Pola Hall, e cila kohët e fundit ka botuar një udhëzues për varësinë nga seksi, fenomen të cilën ajo e shpjegon si, sjellje seksuale jashtë kontrollit, që krijon problem tek jeta e dikujt. Nuk ka të dhëna konkrete, por Hall thotë që praksa ka treguar se ka shumë raste të varësisë nga seksi ashtu si në përkufizimin e mësipërm. Nuk ka poashtu as fajtor konkret për këtë çështje edhe pse pornografija luan një rol të madh në këtë temë.

“Pornografija është një lloj droge që të largon nga realiteti. Ashtu si kanabisi shumë njerëz do ta kenë përdorur por disa do të bëhen të mvarur dhe disa jo. Ndryshe nga droga ose alkooli, njerëzit nuk e kuptojnë se kjo mund të shkaktojë varësi”, ka shpjeguar Hall.

Ajo ka shqyrtuar qindra persona të cilët janë të varur nga seksi, nga të cilat 25% kanë qenë femra. Eksperti beson se problem më I madh për ta është se shoqëria e varur nga seksi e sheh atë më shumë si mungesë e moralit sesa si një problem psikologjik. Një numër I madh I I tyrë janë përpjekur të shërohen vetë.

“Pasojat mundë të jenë të tmerrshme. Kur i kam pyetur se cila ishtë gjëja më e keqe që ka dale nga varësia e tyre, ata u përgjigjen – humbja e familjes, humbja e shtëpisë, falimentim, depression, sjellje vetëvrasëse, paaftësia për të mbajtur një marëdhënie normale”, etj, tregoi Hall.

Psikoterapeutët terapinë e fokusojnë më shumë duke iu larguar pornografisë, shmangien e njerëzve dhe vendeve që ngjallin interes për seks. Pola Hall ka identifikuar edhe disa faktorë që kanë bërë që njerëzit ti nënshtrohen varesisë nga seksi si:

-Seksualizëm I hershëm

-izolimi adoleshent(ndjenja e izolimit për shkak të traumave të përjetuara rreth 9 dhe 13 vjeç)

-prind tepër të reptë(personat që si fëmijë kanë pasur kontrollin e tepruar të prindërve, janë më të pa aftë për tu përballur me pasojat)

-turpi gjatë fëmijërisë(qëndrimi se seksi është diçka e turpshme, I bën ata të mendojnë për seksin si diçka secrete, misterioze, e kanë të vështirë ta konsiderojnë si diçka normale)

-sekrete familjare(problemet që fshihen brenda familjes, çon deri te ajo, se të jetosh dy jetë të veçanta njëkohësisht është normale dhe tërheqëse)

-mungesa e kontrollit të emocioneve(njeriu ndikohet nga faktorët e jashtëm për kontroll të emocioneve, sepse nuk mundet vetë të përballet me to).
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në