×
 • Lajme
 • Lajme / Seanca e Kuvendit

  Osmani: Falë Ilaz Kodrës dhe mbi 3 mijë dëshmorëve të UÇK-së jemi të lirë në Republikën tonë

  Reporteri
  02 Maj 2024 | 10:51

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se komandanti i UÇK-së Ilaz Kodra dëshmoi se “lufta për liri ishte e drejtë e jona”.

  Në seancën e Kuvendit në nderim të komandantit që ra dëshmor 25 vjet më parë, Osmani tha se falë tij dhe të tjerëve që u flijuan, tash jemi të lirë e shtet.

  “Falë Ilaz Kodrës dhe mbi 3000 dëshmorëve të UÇK-së ne jemi të lirë, jemi në shtëpinë tonë, jemi në Republikën tonë, shtet sovran e të pavarur”, tha ajo.

  Osmani kujtoi se “bashkëluftëtari i komandantit legjendar Adem Jashari, Ilaz Kodra, në këtë përpjekje për mbrojtjen e popullsisë civile dhe për mbrojtje të Kosovës nga regjimi gjenocidial i Millosheviqit, ra heroikisht në fushëbetejë, së bashku me 42 luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

  Presidentja theksoi se Ilaz Kodra “ndoqi idealin e komandant Ademit” dhe “ndaj edhe u përjetësua”.

  Heronjtë sikurse Ilaz Kodra dhe të gjithë dëshmorët e UÇK-së, Osmani tha se janë “kujtesa jonë e përhershme, janë themeli mbi të cilin është ndëruar shteti ynë, janë kreanaria jonë dhe janë frymëzimi e udhërrëfimi i çdo vepre tonën”, ka thënë Osmani.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!