10 fakte të pabesueshme që nuk i keni ditur kurrë për princeshë Dianën

Më 1 korrik princesha e popullit, Diana do të mbushte 56 vjeç. Këtu, janë disa sekrete mbretërore rreth Dianës, Princeshës së Uellsit.


Ajo ishte e dashuruar pas baletit

Kur ishte fëmijë Diana Spencer studioi balet dhe ëndërronte të merrte pjesë në Baletin Mbretëror. Për fat të keq, gjatësia e saj i prishi punë. Por pasioni i saj mbeti edhe pasi u martua me Princin Çarl në 1981. Ajo ishte e njohur për bujarinë e saj në mbështetjen e Baletit Kombëtar. Në vitin 1985, ajo habiti audiencën, duke përfshirë edhe familjen mbretërore, me një shfaqje tre-minutëshe bashkëkohore me shokun e saj dhe ish-Drejtorin Mbretëror të Baletit, Wayne Sleep.

Ajo nuk ishte zgjedhja e parë e princit Charls

Në fund të viteve 1970, Charles njihej për marrëdhëniet e tij me zonja të tilla si Lady Jane Wellesley, vajza e Duka e Wellingtonit dhe trashëgimtari i birrës Sabrina Guinness. Ai madje i propozoi mbesës së mentorit të tij Lord Louis Mountbatten (ajo tha jo). Gjithashtu po kalonte kohë me Sarah Spencer, motrën e Dianës. Nën presionin për një lidhje të përshtatshme sa më shpejt, Charles u konsultua me Mbretëreshën dhe u ra dakord se Diana ishte e duhura.

Pothuajse e gjithë Bota e pa dasmën e tyre

Kur Princi William dhe Kate Middleton u martuan në vitin 2011, 300 milionë shikues e panë. Duket si shumë? Vështirë. Në vitin 1981, kur Diana u martua me Princin e Uellsit, 750 milionë njerëz në mbarë botën e panë.

Diana nuk i bëri të gjitha betimet

Shumica e nuseve mbretërore, përfshirë Mbretëresha Elizabeta II, Princesha Margaret dhe Princesha Anne, i përmbahen premtimeve të martesës siç përshkruhet në Librin Anglikan të Lutjes së Përbashkët që daton nga viti 1662, për t’i “bindur atij dhe për t’i shërbyer atij, dashurisë, nderit dhe për ta mbajtur atë në sëmundje dhe në shëndet. “Por jo princesha Diana. Ajo vendosi të heqë “binden”, zgjedhje që u pasua nga Kate Middleton.

Kur Diana u paraqit në Katedralen e Shën Palit

Më 29 korrik 1981, ajo ishte e veshur me një fustan të përpunuar të bërë nga tafta mëndafshi dhe dantella antike, zbukuruar me 10,000 margaritarë. Diana kërkoi disa sesione praktike për t’u përshtatur për të ecur me fustanin e saj të stërgjatë duke bllokuar disa herë trafikun.

Mediat shkruanin shumë për të

Diana ka qenë në faqen e parë të revistës “People” më shumë se 50 herë, në “Time” 8 herë, “Newsweek” 7 herë dhe të paktën një herë në: Tatler, LIFE, Vogue, McCall’s, Good Housekeeping.

Ajo nuk ishte e preferuara e Mbretëreshës

Kur Diana doli vullnetare për të ndihmuar dhe gjetur fonde për njerëzit që vuanin nga HIV-AIDS, Mbretëresha i tha Dianës se aho nuk mund të gjente diçka më pak të këndshme për t’u marrë. Thuhet se kur Diana vdiq, Mbretëresha ka thënë se dikush kishte bërë me graso frenat.

Ajo vuante nga çrregullime ushqimore

Në vitin 1995, Princesha Diana tregoi hapur për përpjekjet e saj ndaj bulimisë në një intervistë për BBC. Sipas Vogue, ajo shpjegoi se vetë vlerësimi i ulët dhe stresi nga ndarja e saj me Princin Çarls ndikuan. Diana tha: “Nuk më pëlqeu, kam turp që nuk mund të përballoj presionet. Kam pasur bulimi për disa vite, dhe kjo është si një sëmundje sekrete. Ishte mekanizmi im i shpëtimit. ”

Ishte motra e saj e cila dilte fillimisht me princin

Një raport i vitit 1981 nga The Guardian tregon se si Charles dhe Diana u takuan. Lady Sarah McCorquodale, motra më e vjetër e Dianës, kishte pasur më parë marrëdhënie me princin Charles. Dhe nuk mbaron me kaq, ata janë në të vërtetë kushërinjtë e gjashtëmbëdhjetë, lidhjet e tyre që datojnë nga Henry VII.

Ajo bënte shumë bamirësi

Diana u lidh dikur me mbi 100 organizata bamirëse, sipas Time, duke përdorur famën e saj dhe statusin mbretëror për të sjellë vëmendjen ndaj shkaqeve të tilla si parandalimi dhe edukimi i AIDS dhe arsimit, minave tokësore dhe të pa strehëve. Ajo madje anulloi disa nga veshjet e saj për të mbledhur mbi 5 milionë dollarë për organizatat bamirëse të AIDS dhe kancerit të gjirit.