×
Opinione

Putini do të jetë i pamëshirshëm pas sulmit në Moskë

Autor:Andrei Soldatov
25 Mars 2024 | 12:00

Kur Vladimir Putin erdhi në pushtet në vitin 2000, ai e bëri të qartë një gjë menjëherë: ai do të ishte ndryshe nga paraardhësit e tij – Boris Yeltsin dhe Mikhail Gorbachev, lideri i fundit i Bashkimit Sovjetik – në përgjigjen e tij ndaj terrorizmit.

Ky ndryshim do të manifestohej në vendosmërinë e tij të deklaruar për të mos vyshkur kurrë nën presion. Ashtu si shumë oficerë të trajnuar dhe të traumatizuar nga rënia e Bashkimit Sovjetik, Putin ishte i bindur se shteti rus ishte aq i brishtë sa mund të shembet në çdo moment nëse armiqve të tij u jepej një centimetër. Për Putinin dhe miqtë e tij të KGB-së, telefonata e famshme e bërë në vitin 1995 nga kryeministri i Jelcinit, Viktor Chernomyrdin, me një lider terrorist për të shpëtuar jetën e pengjeve në një spital në Budyonnovsk, ishte mënyra më e keqe e mundshme për t’u përballur me terroristët.

Transmetuar drejtpërdrejt në televizionin rus, thirrja e Chernomyrdin rezultoi në lirimin e grave dhe fëmijëve dhe përfundimin e luftës së parë çeçene, e cila u pa si një poshtërim për ushtrinë ruse. Kjo çoi gjithashtu në një kërkim traumatik të shpirtit në shërbimet ruse të sigurisë dhe forcat speciale.

Putin nuk do të ketë asgjë nga këto. Në vitet në vijim, ai i është përgjigjur çdo sulmi të ri terrorist me më shumë kufizime që e kanë bërë të pamundur ushtrimin e ndonjë presioni publik mbi të dhe agjencitë e tij gjatë ose pas një sulmi terrorist.

U prezantua censura e rreptë e informacionit rreth sulmeve terroriste. Unë u hetova nga FSB (shërbimet federale të sigurisë) për herë të parë për publikimin e një llogarie kritike të një operacioni të FSB-së në tetor 2002, kur më shumë se një mijë njerëz u morën peng në një teatër të Moskës. Operacioni special përfundoi me një humbje të tmerrshme të më shumë se 130 pengjeve, shumica e të cilëve u vranë nga një gaz i përdorur prej tyre.

Çdo kritikë ndaj përgjigjes së shërbimeve ruse të sigurisë u përjashtua dhe ideja për t’u mbështetur në Duma për të gjetur të vërtetën u komprometua plotësisht pas përpjekjes së saj për të hetuar pengmarrjen dhe rrethimin e shkollës në Beslan në vitin 2004.

Në vitin 2006, obsesioni i Putinit për të mos u dhënë asnjë centimetër armiqve të tij ishte zyrtarizuar në një pjesë të madhe të legjislacionit rus kundër terrorizmit “për kundër terrorizmit”, i cili zëvendësoi ligjin e Jelcinit të vitit 1998.

Legjislacioni i ri vendosi një theks të fortë te terrorizmi si diçka që synon shtetin rus, ndërsa ligji i Jelcinit i vitit 1998 e kishte përcaktuar atë si diçka të drejtuar ndaj civilëve. Shërbimet ruse të sigurisë e kuptuan çështjen, dhe po ashtu edhe grupet terroriste. Në vitet 1990 dhe në fillim të viteve 2000, terroristët morën pengje dhe bënë kërkesa politike, duke shpresuar të detyronin Kremlinin në negociata. Më pas ata kaluan në akte brutale, të pakuptimta terrori, duke e ditur se Kremlini i Putinit nuk do t’i përgjigjej asnjë kërkese.

Putini është një person shumë sistematik. Ai ka qëndruar në politikën e tij për të mbrojtur agjencitë e tij gjatë gjithë sundimit të tij.

Kjo ka ndikuar thellë në kulturën e saj si agjencia kryesore ruse e sigurisë përgjegjëse për kundër-terrorizmin. FSB u bë shumë efikase dhe novatore në represion. Në ditët e sotme, shërbimet ruse të sigurisë dhe inteligjencës janë ekspertë botërorë në vrasjet dhe torturat. Shoqëria ruse ka parë shumë shembuj të fundit të kësaj: vdekja e tmerrshme e Alexei Navalny në shkurt, gjendja e rëndë e të burgosurve politikë, vrasja muajin e kaluar e një dezertori rus në Spanjë dhe sulmi me çekiç ndaj një mërgimi politik në Vilnius, Lituani.

FSB është gjithashtu mjaft kompetente në hetimin e sulmeve pas ngjarjes, falë pjesërisht të vëzhgimit me video, të kombinuar me teknologjinë moderne të njohjes së fytyrës. Këtë e pamë në përgjigjen e FSB-së ndaj sulmit të bashkisë së qytetit Crocus në Moskë. Katër autorë të dyshuar u identifikuan, u ndoqën dhe u arrestuan brenda 24 orëve. Dhe, sigurisht, ata u torturuan menjëherë – njërit prej të dyshuarve iu pre veshi dhe u detyrua ta hante nga forcat speciale, të gjitha të regjistruara dhe menjëherë u zbuluan në mediat pro-Kremlinit.

Por këto nuk janë cilësitë që ndihmojnë në parandalimin e sulmeve, dhe herë pas here, FSB-ja ka dështuar si një agjenci e mbledhjes së inteligjencës, sepse nevojiten gjëra të tjera: aftësi për shkëmbimin e informacionit midis agjencive, si vendase ashtu edhe të huaja, dhe besimi midis atyre agjencive dhe brenda atyre agjencive. Ata gjithashtu duhet të kenë besim nga popullata dhe duhet të jenë të gatshëm t’u thonë gjëra shumë të pakëndshme gjeneralëve – madje edhe liderit të vendit.

Në këtë vend ku nuk lejohen liritë dhe diskutimi politik censurohet fuqishëm, besimi në shërbimet e sigurisë kombëtare është i pamjaftueshëm. Natyrisht, popullsia e ngacmuar do të shkojë së bashku me narrativën e qeverisë, por frika dhe mosbesimi tashmë kanë çuar në lulëzimin e të gjitha llojeve të teorive konspirative, duke vënë në dyshim dhe duke minuar gjithçka që Kremlini ka thënë për sulmin e së premtes.

Në një moment, populli rus kuptoi se Putini nuk do të ndalet para asgjëje për të arritur objektivin e tij dhe se ai do të ishte plotësisht i aftë të kryente çdo krim kundër popullit të tij, sado i tmerrshëm. Ky është një problem me të cilin ai përballet pas sulmeve: teknologjia e vëllait të madh, forca brutale dhe represioni mund t’ju çojnë deri këtu.

Andrei Soldatov e ka shkruar këtë opinion për The Guardian. Përktheu Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!