Gjykata speciale, dhe interesat nacionale

Lufta e UĒK-sė  dhe drejtėsia ndėrkombėtare


Jugosllavia ishte t’kurrur mjaft shumė, federatėn  e pėrbėnte  Serbia (pėrfshirė Vojvodinėn) dhe Mali i Zi, ndėrsa Kosova gjendej e okupuar nė kėtė pėrbėrje.

Jugosllavia e Titos ishte nė gjendje tė aktivizojė dy milonė ushtarė brenda 24 orėsh dhe mbante primatin e forcės sė katėrt nė Evropė. Trashigimtare e kėsaj force ishte  Serbia, e cila tėrė arsenalin e saj nė vitin 1998/99 e solli nė Kosovė. Pėr t`i bėrė ballė kėtyre forcave okupuese serbe, ishte formuar  Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lufta e sė cilės ishte luftė e drejtė. Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė kishte pranuar tė gjitha konventat ndėrkombėtare pėrfshirė dhe tė Drejtėn Ndėrkombėtare Humanitare, ndėrsa pėr forcat okupatore serbe sikur vlente ligji i gjunglės  -  ligji i mė tė fortit. Forcat shqiptare tė Kosovės ishin forca vullnetare, tė motivuara pėr ēlirim nga robėria, si tė tilla ishin kryesisht guerile, megjithatė kishte disa fronte lufte tė cilat pėr forcat serbe qėndruan tė pathyera.


Shpėrbėrja e federatės jugosllave u bė nė mėnyrė tė pėrgjakshme, pėr tė hetuar krimet nė Jugosllavi u themelua “Tribunali i Hagės, nga ky Tribunal u akuzuan njerėz qė ishin nė pozita tė ndryshme nga vendet e tyre, por shumica ishin nga elita politike dhe ushtarake serbe, mirėpo pati dhe kroat boshnjak dhe shqiptar natyrisht shumė mė pakė. Serbia ishte agresori, nga dhunuesi dhe vikitima nuk mund tė tėrhiqet simetri. 

 

Nė Kosovė, komandant zone brigade dhe tė tjerė me pozita mė tė ulėta qė kishin nė UĒK u dėrguan nė Hagė, u kthyen faqe bardhė tė lirė dhe krenar qė triumfoj drejtėsia, ndėrsa dhe politikanė e ushtarak serb u denuan.


Sikur nuk mjaftoj ky Tirbunal


Sikur nuk u formua ky Tribunal pėr tė vėrė kupolėn e drejtėsisė, kjo siē duket nuk i mjaftoj Serbisė. Shkėndijat e para nė publik duken nė pytjen e njė gazetareje serbe drejtuar PSSP (PSSP: Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithėshėm) z.Kushner se a ėshtė nė dijeni pėr trafikim organesh, pėr Kushnerin me profesion si mjek kjo ishte njė batutė dhe shpėrtheu nė tė qeshura tė papėrmbajtura.

 

Serbia ndezi motorėt e shėrbimit sekret tė saj, me qėllim tė gjetjes sė dėshmitarėve gjegjėsisht shpikjes sė tyre. Shėrbimi Policor i Kosovės kishte zėnė nė flagrancė anėtarė tė BIA-sė serbe, duke tentuar blerjen e dėshmitarėve pėr tė dhėnė dėshmi tė rrejshme gjoja trafikim/transplatim organesh, quditėrisht kėta anėtarė tė BIA-sė u liruan.
Kurorėzimi i kėtyre marifetllėqeve tė kurdisura, aktualizuan nė skenėn politike ndėrkombetare njė senator zvicerran, i cili proklamoj viktima tė shpifura.  Marty u dėrgua nga Kėshilli i Evropės tė pėrpiloj raportin pėr trafikim organesh, ky njeri ėshtė politikan liberal shėrbej si prokuror njihet pėr luftėn kundėr trafikimit tė drogave dhe krimit ndėrkombėtar. Ishte pikėrisht ky person qė ngriti ēėshtjen e burgjeve sekrete tė CIA-sė. Sikur ky senator dhe i dėrguar i Kėshillit tė Evropės tė jetė prodhim i dyzinave sekrete sllave. 


Sa i pėrket raportit tė tij rreth Kosovės, SHBA dhe BE ngarkuan  nė kuadėr tė EULEX-it  prokurorin amerikanWiliamsonin.


Votimi Gjykatės Special nė Kuvendin e Kosovės


Gjykata Speciale me gjasė do ketė seli nė Kosovė dhe Hagė, pėr drejtėsi ndėrkombėtare u votua nė Kuvendin e Kosovės para mė shumė se dy viteve, nė kohėn e ngėrqit partitė e bllokut ishin tė pajtimit pėr votim tė Gjykatės Speciale, mbetėt nė kėtė kohė reflektim i gjithė spektrit politik kosovarė.


Nėse Kuvendi i Kosovės nuk e miraton kėrkesėn pėr themelimin e kėsaj gjykate, ēėshtja do tė kaloj nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, padyshim ky do jetė rast i mirė pėr Rusinė pėr tė demonstruar ndikimin e saj nė politikėn botėrore. Pėrfaqėsuesi rus nė OKB do tė ngrejė dorėn pėr themelimin e Gjykatės Speciale. Nė njė kohė kur tė gjithė aleatėt perėndimor tė Kosovės janė duke e izoluar Rusinė, pėr shkak tė politikave tė saj ekspasioniste. 


Nė rast mosvotimi nė Kuvend tė Gjykatės Speciale, Prishtina zyrtare do t`i ofronte Moskės  shancė tė madhe pėr profilizim tė diskursit tė saj nė organizatėn mė tė madhe ndėrkombėtare, nė gjirin e sė cilės janė tė gjitha shtetet e globit nė OKB.


Ambasadorja e SHBA-ve, nė Kosovė thotė: Sikur Gjykata Speciale Evropiane pėr Kosovėn, tė ishte themeluar pėr tė gjykuar UĒK-nė, ėshtė e logjikshme qė as Amerika, as Qeveria e as Kuvendi i Kosovės, nuk do ta jepnin pėlqimin pėr formimin e saj.


Gjykata special nuk do tė gjykoj luftėn por vetėm ata individ, qė presupozohet nga qarqe tė caktuara qė kryen krime nė kohėn e luftės dhe pas saj, nuk ka denoncim kolektivė tė UĒK-sė. Nė kohė lufte, UĒK ishte forca tokėsore e SHBA dhe NATO-sė nė Kosovė. UĒK ishte ajo e cila nė shumė raste targetonte forcat serbe pėr NATO-nė.
Gjykata Speciale do jetė kapitulli i fundit pėr dėshmin e pastėrtisė sė UĒK-sė

 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.