Raketa Tomahawk që “rrafshoi” Serbinë: Fakte që s’i dini për një nga armët më të fuqishme amerikane

Sot mbushen 20 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër bazave të forcave serbe në luftën e Kosovës. Ndërhyrja e NATO-s në atë kohë ishte vendimtare për përcaktimin e fatit të shqiptarëve në Kosovës, ndaj të cilëve po kryhej gjenocid i paparë.


Bombardimet filluan pas aksioneve të shumta të forcave serbe, djegieve dhe dëbimeve masive në vitin 1998 dhe pas dështimit të Konferencës së Rambujesë për një marrëveshje paqësore me Beogradin.

Gjatë këtyre bombardimeve u përdor edhe një nga armët më të sofistikuara amerikane, raketa Tomahawk.

Reporteri.net iu sjell disa fakte që mund të mos i keni ditur për këtë armë të fuqishme e cila është përdorur pothuajse në çdo luftë të rëndësishme në të cilën ka qenë e përfshirë Amerika.

Raketa Tomahawk është një armë e zhvilluar nga amerikanët e klasifikuar si një “raketë lundrimi”, e cila është një “avion pa pilot” që përdor sisteme udhëzimi për të kërkuar dhe shkatërruar objektivat. Raketat janë afërsisht 21 metra të gjata, peshojnë 1.5 ton dhe mund të lëshohen nga të dy tubat tradicionalë të silureve dhe tubat vertikalë të hedhjes në nëndetëse moderne. Sapo Tomahawk është në ajër mund të arrijë shpejtësinë prej 500 miljesh në orë.

Sistemi i sofistikuar i udhëzimeve përdor një kombinim të GPS, TERCOM (Terrain Contour Matching) dhe DSMAC (Digital Scene-Matching Area Correlator) për të siguruar që raketa të shkatërrojë me saktësi objektivin e saj. TERCOM përdor sinjalet e radarit, ndërsa DSMAC përdor imazhe optike të ruajtura në sistemin elektronik. Ndërsa mbyllet në objektivin e saj, raketa bie në një lartësi prej 100 metra ose më pak përpara goditjes. Ky lloj raketash është projektuar për t’u përdorur në distanca të mëdha, me saktësi të jashtëzakonshme, duke minimizuar rrezikun për personelin dhe civilët.

Ajo që përcakton Tomahawk-in larg nga llojet e tjera të municioneve është kombinimi i  jashtëzakonshëm i madhësisë, shpejtësisë, distancës dhe trajektores, transmeton Reporteri.net

Tomahawk është më e vogël dhe fluturon më ulët se raketat e tjera, duke i bërë ato më të vështira për të zbuluar dhe për t’u kapur.

Tomahawk bëri debutimin saj në luftimet  gjatë Luftës së Gjirit Persik në 1991. Më 17 janar,  Paul F. Foster filloi raketën e parë Tomahawk dhe gati 300 raketa shtesë u nisën nga anijet e marinës amerikane dhe nëndetëset në ditët pasuese të konfliktit. Arma e re u tregua e dobishme duke i dhënë një fund të shpejtë luftës. Prodhimi i raketave u rrit pas kësaj, dhe qindra Tomahawks u përdorën gjatë viteve 1990. Më 16 dhjetor 1998, 415 raketa qëlluan në objektivat e Irakut gjatë operacionit Desert Fox, pasi Saddam Hussein refuzoi të zbatonte inspektimet e mandatuara nga Kombet e Bashkuara. Ato u përdorën gjithashtu nga forcat e NATO-s në fillim të vitit 1999, gjatë operacioneve të Forcave Aleate për Operacione  në Serbi dhe Mal të Zi. Gjatë sulmeve kundër forcave serbe  thuhet se janë zbrazur 218 raketa Tomahawk.

Më shumë se 800 Tomahawks u nisën gjatë pushtimit të Irakut në 2003, dhe përdorimet e tjera të suksesshme përfshijnë Afganistanin, Somalinë dhe Libinë.

Si përgjigje ndaj sulmit kimik brutal në Idlib që vrau dhjetëra civilë në prill të vitit 2017 ndër të cilët edhe fëmijë, presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi një sulm kundër Sirisë në bazën ushtarake ajrore siriane Shairat janë zbrazur 59 raketa “tomahawk”. Ky është sulmi i fundit deri më tash me tomahawk nga SHBA – ja

Çdo raketë kushton $ 1.41 milionë dollarë, /Reporteri.net