×
 • Extra
 • Tech&Auto

  Për herë të parë, Apple bëhet lider në tregun e smartfonëve në Kinë

  Reporteri
  26 Janar 2024 | 21:38

  Për herë të parë, në vitin 2023, Apple u bë lider në tregun e celularëve të zgjuar në Kinë. Kompania amerikane ia doli të jetë lider pavarësisht konkurrencës së fortë të operatorëve të Pekinit por edhe rregullave të rrepta të vendosura për punonjësit e disa agjencive qeveritare.

  Kompania Cupertino ishte përgjegjëse për 19% të dërgesave, bazuar në vlerësimet e kompanisë së specializuar Canalys, pavarësisht vështirësive serioze në vitin 2022 për shkak të bllokimit të prodhimit në Kinë për shkak të politikës “tolerancë zero” për Covid-19.

  Pas Apple qëndronin tre prodhues vendas, Vivo, Oppo dhe Honor, të gjithë me 16% të tregut.

  Më konkretisht, Apple e mbylli vitin 2023 duke zënë 24% të pjesës së tregut, në një sektor që në Kinë pati dërgesat e përgjithshme të smartfonëve në vit që arrinin në 271.5 milionë njësi (-5%).

  Për më tepër, 2023 solli edhe “rilindjen” e Huawei-t, gjiganti i teknologjisë që u përball me sanksione të ashpra nga SHBA, për shkak të akuzave se celularët dhe pajisjet e tij mund të përdoren për spiunazh nga Pekini.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!